MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Tisztelgés Cserháti Zsuzsa emléke előtt: Cserháti Memory Band

Az egyik legegyedibb hangú, életében nem sok tiszteletet kapott, fiatalon elhunyt énekesnő, Cserháti Zsuzsa munkássága előtt tiszteleg a kipróbált zenészekből álló Cserháti Memory Band, Fodor Zsuzsát, a csapat énekesnőjét kérdezte Rozsonits Tamás.

Mikor és milyen célkitűzésekkel alapítottátok meg a zenekart?

F.Zs.: 2023 nyarán indult a banda a dobosunk, Csanaki Gyuri szervezésében. Egy Cserháti dalt adtunk elő az egyik zenekarommal, és ezt hallva jött az ötlete, hogy ebből többet is lehetne, emellett az ő érdeme az is, hogy ilyen fantasztikus zenészeket toborzott a projektre. Arra gondoltunk, hogy mivel Cserháti emlékzenekar még nincs, jó lenne ezt a hiányt pótolni.

Megítélésed szerint nem kezelik a helyén Cserháti Zsuzsa emlékét és életművét?

F.Zs.: Néha fel-felcsendül egy-egy dala a rádióban, de attól félek, az újabb generáció már nem igazán ismeri, és ez valóban szomorú. Azért is alapítottuk ezt a zenekart, hogy ne merüljön feledésbe az emléke.

Mit gondolsz, Zsuzsa pályafutásának miért csak az utolsó szakaszában érte őt méltó figyelem? Mit „szúrt el” korábban?

F.Zs.: Olvasva és hallgatva pályatársai beszámolóit én úgy gondolom, Cserháti Zsuzsa nagyon érzékeny ember volt, és egyszerűen nem tudta elviselni a sok megalkuvást, a méltatlan körülményeket, miközben tisztában volt a tehetségével. Nyílt őszintesége és igazságérzete nem tette alkalmassá arra, hogy megalázkodjon, márpedig akkoriban a zeneipar vezetői nem kedvelték a "nagyszájú" művészeket. Hála Istennek és jó néhány zenésztársának, stúdiónak, végül segítettek neki, felkarolták, és ezért mindnyájan hálásak lehetünk.

Kik alkotják a Cserháti Memory Band tagságát? Honnan lehet ismerni őket korábbról, és mely formációkban zenélnek jelenleg ezzel párhuzamosan?

F.ZS.: Dorogi Ákos és Horváth András a billentyűsök, Furiák László a basszusgitáros, Csajbók Béla gitározik, Csiszár Péter a szaxis, Csanaki Gyuri dobol és jómagam (Fodor Zsuzsanna) énekelek.

Dorogi Ákos a Zeneművészeti Egyetem Jazz tanszakán diplomázott, és pályafutása során több híres előadóval is dolgozott (a teljesség igénye nélkül:  Bergendy István, Koós János, Fenyő Miklós, Zsédenyi Adrienn, Geszti Péter, Somló Tamás...). Jelenleg több jazz formációban is aktív (Mardy Gras Jazz Band, Kelemen Angelika Band, Horváth Alíz Kvartett, Jazzbond, Cotton-klub Jazz Band).

Horváth András Hat éves korától zongorázik, 1976-ban alapította első zenekarát. Zeneoktatás és stúdiózenélés mellett olyan neves arcokkal dolgozott, mint Csuka Mónika, Tarnai Kis László, Hanka Péter, Alex Tamás, Bajor Imre és még lehetne sorolni. Jelenleg a Cs.M.B-n kívül négy aktív zenekarban érdekelt  (Thomastic, BluesSteel, The Rebell Riders és a Marsall Reload Band).

Furiák Laci zenei pályafutása kezdetén rockzenekarokban játszott. Fellépések sokasága kisebb-nagyobb klubokban, ifiparkokban, vagy éppen anno még a Metro Klub színpadán is. Majd jazz-rock műfajban a Siesta együttessel majdhogynem állandó előzenekarként koncertezett Török Ádámmal a Bem Rockparton, vagy éppen a Zichy kastély udvarán. Hasonlóképp a Hobo Blues Banddel sok-sok fellépést tudhat maga mögött. A jazz világából Kovács Gyula koncertjein előzenekarként a Capsula Banddel zenélt. Itt játszott együtt Dr. Borissza Gézával. Később alapított egy saját jazz quartettet, akikkel a mai napig fellépnek. Ebben a csapatban Lőrinczy Zsolt, Vincze Pál és Herboly Laci játszik. Róluk sem kell sokat mesélni a jazz világát ismerő zeneszeretőknek.

Csajbók Béla 1984. óta a gitár szerelmese, és a lakótelepi szomszédok idegrendszerét kímélendő kezdetben a Base Blues Band, Valami Blues és Üresjárat zenekarokban mutatta meg tudását, jelenleg a Blues-Periment és Dirty Train zenekarokban tépi a húrokat.

Csiszár Péter 10 évesen már Tokió, Párizs, Berlin színpadain lépett fel az Magyar Rádió és Televízió gyermekkórusával és az amerikai Columbia Records lemezén énekelt, azóta szaxofonjával szimfonikus zenekarokban, színházakban, rock és jazz bandákban, számtalan sztárprodukcióban, közel hetven lemezen brillírozott már. Olyan nagyra becsült bandáknak volt tagja, mint a Pege Aladár Jazz Quartet, Jávori Vilmos Jazz zenekar, Deák Big Band (a Mézga család zenéinek szerzője), Korál, R-GO, Locomotiv GT, Deák Bill, Tolcsvay, Koncz Zsuzsa... (á, túl kevés a hely), de az Oscar-díjas Mephisto című Szabó István film szaxiszólói is az ő nevéhez fűződnek. Jelenleg amellett, hogy tanárként okítja a szaxofonos konkurenciát, Charlie mellett fújja a dallamokat.

Csanaki Gyuri A CSMB ötletgazdája. Ő kereste meg a tagokat, és szervezte meg a projektet. Kisdobosként kezdte, majd a dobsulit nagy ívben kikerülve nőtte ki magát nagy dobossá. Számtalan zenekarban, TV-műsorban, stúdióban ütötte a bőrt (Kormorán, Siesta, Dessert, Bakter Brothers, Kapuzárás Előtti Pánik, Blues Trio, Szigeti Csaba és barátai…), még a Nemzeti Színház zenekari árkában is kipróbálta magát. Jelenleg a Bluesjárat és az R.B Kapitány emlékzenekarokkal mér csapást a zenei életre. :)

Én pedig (Fodor Zsuzsanna - ének) jelenleg enyhe zabszem-effektus mellett igyekszem méltóképp visszaadni Cserháti Zsuzsa dalait. Megboldogult lánykoromban a Dust nevű együttessel értünk el kisebb sikereket, a Jónás Könyve rockoperával színházban szerepelhettem, az Eszterlövészek zenekarban igyekeztünk könnyeket csalni a röhögni vágyó zenekedvelők szemébe, és az Unpluggeddon nevű együttesemmel is jó néhány évet jártuk a pesti klubokat, mostanság már ritkábban.

Cserháti Zsuzsa életműve műfajában nagyon sokszínű és a dalok stílusa is széles spektrumot ölel fel. Ti milyen rendező elvek alapján állítjátok össze a műsorotokat?

F.Zs.: Az 1996-os nagy visszatérést követő dalokból válogattunk leginkább, mert ez áll közelebb a szívünkhöz, de azért felcsendül egy-egy ikonikus korai nóta is, mint például az Árva fiú, Édes kisfiam vagy a Boldogság gyere haza.

Van-e repertoáron egyszerre több műsor is Zsuzsa dalaiból?

F.Zs.: Egyelőre egy 90 perces repertoárt állítottunk össze. Úgy tervezzük, hogy ezt igény szerint tudjuk majd módosítani, bővíteni.

Tribute vagy cover band a tiétek? Tehát: egy az egyben reprodukáljátok az eredeti dalokat vagy teret engedtek saját ötleteknek is?

F.Zs.: Fel sem merült, hogy átalakítsuk a dalokat, mert egyrészt iszonyú jól meg lettek írva, másrészt így égett bele mindenki fülébe, szívébe, amygdalájába. :)

Milyen rendezvényeken készültök részt venni?

F.Zs.: Elsősorban fesztiválokra, nagyobb zenei rendezvényekre, falunapokra gondoltunk, esetleg céges rendezvényekre olyan közép- vagy nagyszínpadon, ahol 7 zenész elfér úgy, hogy nem ütik ki egymás szemét. :)

Milyen a kapcsolat Zsuzsa örökösével, a fiával?

F.Zs.: Felvettük vele a kapcsolatot a zenekar alakulásakor a névválasztás miatt. Nagy megkönnyebbülésünkre nemcsak beleegyezett, hanem nagyon örült is a formáció létrejöttének. Ígéretet is tett, hogy az első koncertre mindenképp eljön.

Hogyan él Zsuzsa emléke a zenerajongókban? Mennyire ismerik manapság a dalait?

F.Zs.: Tapasztalatom szerint a 40-es korosztálytól az idősebbekig sokan szeretik a zenéjét, tisztelik a munkásságát. A rádióban is hallhatók a dalai, születésének, halálának évfordulóján elő-előkerül a neve a hírekben. Mégiscsak a magyar zenetörténelem egyik leghíresebb alakja, aki a gyémánt torkú énekesnőként él a köztudatban. A vájt fülű zenekedvelők biztosan a jövőben is megtalálják majd a dalait.

Vannak-e visszajelzések a szakmából a zenekarotokról? Ha igen: milyenek?

Csak pozitív visszajelzéseket kaptunk. Talán elég, ha azt mondom, Csiszár Péter, aki anno Cserháti Zsuzsa szaxofonosa volt, jelenleg Charlienak, Tártainak állandó fúvósa, örömmel csatlakozott a zenekarunkhoz, mikor megtudta, hogy megalakultunk.
Vagy pl. László Attila, aki jó pár számot írt a művésznőnek, ígéretet tett, hogy szívesen fellép velünk vendégművészként egy-egy koncerten.

Van-e személyes emléked (vagy bárkinek a zenekarból) Zsuzsával, Zsuzsáról?

Cs.Gy.: Nekem valamikor talán 2000-2001-ben volt szerencsém egy műsorban szerepelni Cserháti Zsuzsával. Egy az "Alexebbek" című TV-műsorban kísértük Horváth Andris billentyűs barátommal, nem mellesleg most az emlékzenekarban is együtt játszunk. Óriási élmény volt, mert egyedül ő kötötte ki, hogy nem hajlandó playbackelni, csak és kizárólag élőben énekel. Sajnos többet nem volt rá alkalom, hogy együtt zenéljünk.

Neked melyek a legkedvesebb dalaid tőle és miért éppen azok?

F.Zs.: A 'Nekem így vagy jó' című dal nagyon közel áll hozzám, mert mélyen együtt érzek a dalszövegben elhangzottakkal. A másik kedvenc a 'Van még ezer út', Horváth Attila, Magyarország egyik legzseniálisabb szövegírója ebben a dalban nagyon frappánsan összegzi, hogy tudják a fiúk elszúrni a párkapcsolataikat. Az Árva fiú is nagy kedvenc a dallamvezetése miatt, egyszerűen imádom énekelni. A zenekar tagjai nagyon szeretik játszani azokat a számokat, melyek technikailag némi kihívást jelentenek. Mivel többen a jazz világából csöppentek ebbe a produkcióba érthető, hogy az a hangzásvilág kicsit közelebb áll talán a szívükhöz.

Hogyan lehet kapcsolatba kerülni a zenekarotokkal?

F.Zs.: Három dalt vettünk fel stúdióban bemutatkozásképp (Akad amit nem gyógyít meg az idő sem, Elfelejtett dal, Új élet kezdődött veled), amelyek megtalálhatók a YouTube-on, illetve a https://cserhati-memory-band.webnode.hu/https://cserhati-memory-band.webnode.hu/ weboldalon minden információt megtalálnak az érdeklődők. Remélem, mihamarabb bemutatkozhatunk offline is.

Rozsonits Tamás


2024. május 27. 08:06

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA