MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

„Zenében élni a világon a legjobb dolog.”

6 hét, több mint 2500 km, 30 turnénap, kb. 40 fellépés-kurzus, sok ezer látogató. Véget ért a 2024-és Hangszert A Kézbe és az országjáró Könnyűzenei Dobolás Kialakulása című dobklinik turné. Ennek apropóján beszélgettem Sümeghi Tomával. 

Ez azért így elég sűrűnek tűnik. Milyen volt ez a sorozat neked?

Alig várom, hogy jövőre folytassuk!

Beszéljünk kicsit erről a másfél hónapról. Merre jártatok? Kezdjük a Hangszert a Kézbe programmal.

A Hangszert a Kézbe turnéval nyolcadik éve járjuk az országot. Ha jól tudom ilyen nagyságrendű komplex edukációs és bemutató zenei program nincs más az országban. Idén ősszel Budapesten, Rétságon, Bicskén, Balatonkenesén, Polgáron és Mátészalkán jártunk. Ami még nekünk is új volt, hogy az utolsó öt állomás folyamatában, szünet nélkül ment le. Egy állomás nekünk négy napból áll. Az elsőn felépítjük a kiállítást és a rendhagyó énekórák színpadát. A maradék három napban pedig reggel fél kilenctől délután háromig a rendhagyó énekórák mennek párhuzamosan a kiállítással, háromtól pedig a kiállítást üzemeltetjük egészen 18 óráig.

A beépítés mennyi időt vesz igénybe?

Nagyjából egy délutánt. A kiállításon rengeteg hangszer van szekciókra bontva amit a látogatók kipróbálhatnak. Van gitár, basszusgitár, dob, népi hangszeres, DJ, billentyűs hangszer és házi stúdió szekciónk, továbbá egy színpadunk a kiállítótérben és egy másik a rendhagyó énekórák megtartásához. Én a dobokért felelek, illetve a zenesarkunk dobos részéért a kiállítói térben, ahol általában a kicsiknek tartunk interaktív koncerteket. Képzeld el azt amikor 100-150 kisiskolás, óvodás ott van előtted és táncol, énekel. Kanóc (Takács Roland Adrián) átvette az irányítást a program ezen részében, ő viszi a bulit a hátán. Mi reagálunk, kísérünk. A gyerekek meg nagyon boldogok.

Ha már felmerült Kanóc (Takács Adrián Roland) neve. Kikből áll az állandó szakértői stáb?

Az egészet Andrásik Remo mozgatja, szervezi. Farkas Laci a teljes lebonyolítást, szállítást, berendezést és rendezési, valamint biztonsági feladatokat felügyeli. Megyeri Laci a logisztikai, a hangszer és hangtechnikai eszközpark felelőse. Bajnai Zsolt a protokollfelelős. Kanóc a basszusgitár, Benkő Zsolt a gitár, Benkő Máté, Farkas Levi a DJ és zongora, Pásztor Atanáz a népi hangszerek, Turcsán András pedig a házi stúdió részt viszi. Baranya Tomi a színpadot keveri. Berbuch Ricsi felel a fotókért, kommunikációért.

Hogy néz ki a színpadi része a turnénak?

Pontosan úgy mint egy koncert. A helyszíntől függ, hogy kis klub jellegű helyen, vagy nagy színház teremben vannak a rendhagyó énekórák.

Videó link: https://www.facebook.com/share/r/19RLSTWSbu/?mibextid=wwXIfr

Kik tartják a rendhagyó énekórákat? Itt ti is szerepet kaptok, vagy csak külsős meghívottak vannak jelen?

Is, is. A három nap alatt 18 rendhagyó énekóránk van, amelyek egymástól teljesen különböző témájúak. Kékkői Zalán a gitározásról, Tóth Tomi a dob kialakulásáról, a Boomwackers csapat a kreatív zenélésről, Szabó Karcsi és Szabó Bira Zsuzsi a musicalekről, komolyzenéről, operettről mesél zseniális példákon keresztül. Kinek mi a szakterülete. Dr. Varga Ágnes a gyerekeknek tart előadást. Az Antares zenekar megmutatja, hogy miről szól a zenélés egy zenekarban. Dér Dávid billentyűs a hangszerelésről mesél. Lombos Marci 5letszobrász kurzusa a gyerekek kreativitására épít. Görögh Dani pedig a trombitáján keresztül mutatja meg, miről szól a zene egy trombitás szemszögéből. Persze ez mind interaktív, a lényeg, hogy a közönség több tudással, élménnyel menjen haza mint amennyivel jött.

Ezen túl pedig ott vagyunk mi is. Kanóc basszusgitáron, Benkő Zsolti és Máté gitáron, én dobon. Nekünk is vannak saját dedikált előadásaink. Zsolti a Blues zenét mutatja be. Máté a gitározásról, looperekről, zeneszerzésről tart előadást. Pásztor Atanáz a különböző népek népzenéjéről, népi hangszereiről mesél. Farkas Leviék az Akusztik Duóval szaxofon, gitár segítségével viszik a srácokat zenei utazásra. Kanóc és én a groove-ok szerepét mutatjuk be a könnyűzenében. Illetve a könnyűzene kialakulásáról is van egy koncerttel egybekötött előadásunk Zsoltival, vagy Mátéval kiegészülve. Ehhez jön hozzá a kiállítói térben megtartott számtalan zenesarkos előadás.

Nyolc év sok idő, nem unjátok még? Nem fásultok bele?

Nem! Folyamatosan csiszoljuk, fejlesztjük az előadásokat. Képzeld el azt a szitut amikor az egyik pillanatban még  kicsiknek játszol a zenesarokban , a következőben pedig zeneiskolásokkal beszélsz arról, hogy miért fontos mondjuk a kávás ütés az adott ritmusban és, hogy a basszgitár-lábdob milyen unisonót játszik mondjuk egy Queen dalban. Aztán megint úgy alakul, hogy gyerekeknek játszol, majd egy kurzuson a metrikus modulációról beszélgetsz. Nem, nem unalmas. Sőt nagyon komoly állóképességet ad.

Videó link: https://www.facebook.com/share/r/1ENf2Mtd2A/?mibextid=wwXIfr

Videó link: https://www.facebook.com/share/v/12BwmKrvraT/?mibextid=wwXIfr

A turné úgy néz ki, hogy elindultok, majd négy nap múlva hazamentek, vagy mindig hazajártok?

Nem, ott alszunk szinte mindig az adott városban. Ha összetorlódik több hét, akkor megyünk egyik városból a másikba. Építünk, játszunk, bemutatózunk, aztán egyszer csak hazaérünk. Ahhoz, hogy ez 8 éve így menjen, kell egy olyan otthoni háttér is aki ezt támogatja. Gondolj bele, nyolc év alatt felnőttek a gyerekeink… Illetve egy ilyen turnénak nem csak szakmai oldala van. Legalább annyira fontos az emberi faktor is. Az addig OK, hogy megcsináltuk a napi kiállítást, koncerteket. Utána jön az, hogy együtt élünk. Én Kanóccal vagyok mindig elszállásolva. Gondolj bele ha nem tanultunk volna bele egymásba. Persze így sokkal egyszerűbb a mérhetetlen mennyiségű egyéb projektet együtt csinálni…volt olyan időszak amikor éves szinten több időt töltöttünk együtt, mint a családunkkal.

Nyolc év alatt milyen változások történtek? Mit látsz a közönségen, gyerekeken?

Szerintem nekünk a legfontosabb feladatunk, hogy választási lehetőséget biztosítsunk arra, hogy miután kipróbálták a hangszereket és megnéztek egy előadást, el tudják dönteni azt, hogy ez a világ érdekli-e őket, vagy sem. Többször találkoztunk azzal a helyzettel, hogy a srácok életükben nem láttak még hangszert. Na most ha ez nincs meg, akkor nincs is miről döntést hozni, vagy választani ezzel kapcsolatban. Sok pedagógussal beszélgetünk, akik ebben megerősítenek minket. Az elmondhatatlanul jó érzés, amikor visszamegyünk egy helyre, teszem azt három év múlva és valaki aki kipróbált egy hangszert három éve az beiratkozott a helyi zeneiskolába. Ilyenkor nyertünk úgy gondolom. Azzal sincs baj ha nem fogta meg a dolog! Legalább kipróbálta. Amit a legnagyobb problémának látok, hogy sokszor a szülők sem tudják mit csináljanak egy hangszer közelében. Többek közt ezért is csináljuk a turnét. Van hova fejlődni. Az szintén csodálatos amikor hátrányos helyzetűek, vagy sérültek jönnek. Az egy másik világ amikor felveszik a fejhallgatót és elkezdenek pl. dobolni. Ott van az a pillanat amikor valami igazán szép dolog történik. A kísérőiktől rengeteg köszönő levelet kapunk. El nem tudjuk képzelni, hogy mit is jelent mindez nekik.

Videó link: https://www.facebook.com/share/r/1Jp8pUmYeQ/?mibextid=wwXIfr

Vége van a Könnyűzenei Dobolás Kialakulása országjáró dobklinik turnénak is. Mesélj, hogy sikerült?

Annyira jól, hogy csak az idei évre van vége! A HAK turnéval párhuzamosan idén öt városban voltam. Szeged, Pécs, Balassagyarmat, Pilis, Tiszaújváros. Elképesztően izgalmas. Volt kicsi, de nagyon szakmai közönség is, 300 fős középiskolás csapat, a Szegedrums elit közössége, a tiszaújvárosi zeneiskola ütős tagozata. Itt Tóth Tomival fejtegettünk együtt. Nagyon szerettem. Izgalmas... mindig ugyanaz és mindig kicsit más.

Videó link: https://www.facebook.com/share/v/1AvRm1qMhk/?mibextid=wwXIfr

Hogy jött az ötlet? Kevés volt a kilométer?

A HAK-on kívül sok bemutatót tartottam régebben is. Ráadásul szerencsém is van mert ezek általában teltházas események. Szakmai rendezvényeken is rendszeres fellépő vagyok akár egyedül, vagy Benkő Zsolttal, Alapi Isvánnal, Kanóccal, Szekeres Tomival. A Gitármánia Táborban is sok bemutatóm van a rendszeres dobórákon kívül. Én ezt szeretem. Gondoltam megnézem, hogy ősszel tömbösítve a HAK turnéval van-e erre érdeklődés. Hát volt…

Mindig ugyanazt a felszerelést viszed magaddal?

Igen. Pearl dobokat és Zildjian cineket használok. Velük állok szerződésben. Nagyon megtisztelő. Igyekszem eleget tenni ennek a feladatnak.

Néhány éve kijött egy filmem a könnyűzenei dobolásról. Szerencsére ez sikeres lett, szeretik az emberek. Ez volt az alapja az idei turnénak is. Persze ahány állomás annyi módon előadva. Mindig más a közönség. Szeretem ha egy előadás interaktív.

Videó link: https://www.facebook.com/share/v/1BFjkSHGNE/?mibextid=wwXIfr

Azt mondod, hogy jövőre folytatódik. Erről tudhatunk valami konkrétumot?

Érdekes volt, hogy amikor elindult a turné és a közösségi médiából kiderült mindenki számára, hogy ez sikeres milyen sokan jelentkeztek be, hogy csatlakoznának. Ez egy ilyen szakma. Így lehet, hogy néhány jövő évi állomást nem egyedül fogok megtartani. De ez mág a jövő zenéje.

Nagyon örülök, mert 2025-ben ismét megyek a Dobosok Farsangjára kurzusokat tartani. Ráadásul úgy tűnik, hogy ez egy dob-basszus bemutató lesz Kanóccal. Vele mindig bitang… ha minden jól megy, akkor ugyanitt a Mesteremmel Szanyi Janóval egy közös bemutatót is tartunk. Ezen kívül biztos, hogy jövőre folytatódik a sorozat, Nyíregyházán, Budapesten, Balassagyarmaton, Mohácson, Tiszaújvárosban. De még csak most kezdtük el a szervezést.

Kijövünk egy könnyen emészthető a mai elvárásoknak megfelelő videó sorozattal is. Ez előfutára lesz annak a zenei online piactérnek ahol több, mint 1000 zenei oktató videóval, kottával fogunk indulni.

Oldal link: https://www.facebook.com/share/p/12CB2VZARVF/?mibextid=wwXIfr

Egy gyors összefoglaló?

Most minden kerek. A HAK turnét folyamatosan fejlesztjük, 18 különálló rendhagyó énekórát viszünk, rengeteget játszunk. Aktívan részt veszünk mindenben. A feladat adott, lehetőséget biztosítani a választásra. 2025-ben megyünk tovább. Eddig több, mint  200 000 látogatónk volt. Végezzük a munkánkat. Reméljük ezt még sokáig hagyják. Ha időm engedi folytatom a Groove Királyai című cikk sorozatot. A videók, dobklinik turné nekem személyesen egy külön öröm. Az online iskola pedig egy régi álom beteljesülése lesz. Zenében élni a világon a legjobb dolog. Csak sajnálni tudom azokat, akik kimaradnak ebből a csodából.

Sose legyen rosszabb. Jövőre találkozunk...

SuBa


2024. december 17. 04:56

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA