A jelen és a jövő tehetségeinek támogatása mellett az NKA Hangfoglaló Program kiemelt helyen kezeli könnyűzenénk múltjának feltárását is. A Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogram a pop- és rocktörténet emlékeinek kultúrtörténeti és művelődéstörténeti szempontú feltárásáért dolgozik.
A 2015 óta tevékeny alprogram keretében 65 életútinterjú készült, amelyek a Kádár-korszakban aktív vagy akkor indult zenészek, a közeli és távolabbi múlt zeneiparának alakítóinak és „napszámosainak” pályáját kísérik végig.
A Hangok és ütemek 4. című, a napokban megjelent kötet a legújabban rögzített beszélgetésekből közöl válogatást. Barcs Miklós, Dresch Mihály, drMáriás, Kiss Ferenc, Lantos Iván, Mohai Tamás, Pajor Tamás, Ráduly Mihály, Rupaszov Tamás és Vas János Panyiga életútját ismerhetik meg belőle az olvasók.
„Az ebben a kötetben olvasható életútinterjúk duplán látleletek” – fogalmaz a könyv előszavában Bajnai Zsolt, az NKA Hangfoglaló Program elindítója. „Egyrészt, mert megidézik a kort, a környezetet és a könnyűzenei életet, amire a megszólalók visszaemlékeznek. Másrészt megvilágítják kicsit a mostani időszakot is, hiszen az objektivitásra törekvő kérdezők révén az interjúk főszereplői a ma szemüvegén, a megidézett események óta történt változások ismeretében beszélik el a hazai zenei élet egy-egy szeletét. És ez így van rendjén. Sőt, azt is mondhatnám, ezzel tartozunk a jövőnek.”
A kötetben szereplő interjúkat Dragojlovics Péter, Jávorszky Béla Szilárd, Papp Máté és Rozsonits Tamás készítették. A könyvet Vass Norbert szerkesztette.
2020. július 30. 18:19