MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

KLIP ÉS DALSZEMLE 2025: Íme a tizenkilencedik hét megjelenései

Mind zeneileg, mind a szövegek terén színes kínálat jellemezte a 2025-ös év tizenkilencedik hetét. Ezekben a napokban olyan előadók jöttek ki új dallal, mint...

PLATON KARATEV – NAPKÖTÖZŐ
Végre megérkezett a 2016 óta aktív Platon Karatev új lemeze, a tizenegy dalos „Napkötöző”.

„A 2022-es Partért kiáltó központi szimbóluma a víz volt, a Napkötözőnél ez értelemszerűen a tűz, a Nap. Már a lemez nagy része megszületett, amikor kirajzolódott ez a mintázat, így a folytatás nem egy tudatos döntés volt. A Napkötöző szót egy Várkonyi Nándor könyvben találtam: Dél-Amerikában az Inkák nevezték így, kecsua nyelven Intihuatana-nak azt a szakrális követ, mellyel a napfordulókat határozták meg. Azt érzem, hogy a Partért kilátó lemezhez képest mindenben előre tudtunk lépni: a szövegek még misztikusabbak és enigmatikusabbak lettek, a dalszerkezetek rendhagyóbbak, a hangszerelés gazdagabb és a dallamvezetés is változott. Mégis egy természetes folytatásként hat nekem belülről a Napkötöző az előző anyag után. Egy album megjelenése mindig egy korszak lezárása egy zenekar életében, de egy új időszak kezdete is egyben. A lemez záró sora, a Tabula Smaragdina-idézet: amit a Nap műveletéről mondtam, befejeztem. Ezek a dalok a Nap körül keringenek, és bár így zárjuk ezt az anyagot, ez a szimbólum még biztosan visszaköszön majd jövőbeli dalokban is, mert annyira gazdag és kortalan, hogy megkerülhetetlen, mindig is ott volt, van és lesz az emberrel. A Nap, mint a legbelsőbb, legfelsőbb lényeg, a teremtő erő, a világosság, a rend, az energia és isteni jelenlét szimbóluma. Belső fény, megújulás, örök körforgás - viszonyítási pont.” – árulta el Balla Gergely.

„Ez volt a Platon alkotói folyamatai közül a legösszetettebb időszak, hullámvölgyekkel és csúcsélményekkel tarkítva. Rengeteg dolog történt ez az időszak során, mind emberileg, mind alkotóként érettebbé váltunk, váltam. Azt érzem, hogy talán ez a lassú érés lesz az az élmény, amire emlékezni fogok évek távlatából a ‘Napkötöző’ kapcsán és hogy az egésznek a végén egy olyan lemez állt össze, amire nagyon büszke vagyok. A stílusvilág, amit a zenekar először igazán a magáénak érzett a ‘Partért kiáltó’-nál született meg. Úgy éreztük, hogy szeretnénk ebben a hangszeres környezetben időzni még egy lemez erejéig, mindamellett, hogy közben persze megjelentek új ötletek, új textúrák. Például bátrabban támasztottunk dalokat a szintitémákhoz, illetve a nyolc húros gitárokhoz, amik új ízt adnak a lemeznek.” – tette hozzá Czakó-Kuraly Sebestyén.


WELLHELLO – HYPER SUMMER
Egy hete publikálta „Éjféltájt” újdonságát a Wellhello, máris itt egy friss-ropogós anyag Fluoréktól. A „Hyper Summer” a '90-es, 2000-es évek veretős sztilójával játszik, így hozza az egykori ikonikus, VIVA TV-s vibe-ot. A klipet a Codepunk AI csapata kreálta Emil Goodman irányításával.


SISI – MIXÁT
Drum and bass, hiphop, és rock műfajok közötti szabad átjárású kislemezzel lepte meg rajongóit Sisi. A „Mixát” remix EP-n olyanok működnek közre, mint Wata, DJ One-Ab, valamint a Hundred Sins.

„A Blahához alapból nagyon kedves emlékek fűznek, tisztán emlékszem a felvétel pillanataira, pont ezért szerettük volna új köntösben is hallani. Nekem kicsit krúzolgatós, mászkálós feelingje lett, lehet benne hallani a várost, de mégis teljesen új hangzásvilágot kapott." – kezdte Sisi. "Az Anya Mondd Meg szentimentálisabb hangulatú, zongorás formában látott újra napvilágot. A többi remixhez hasonlóan, koncert utáni órákhoz tökéletes társ.” – árulta el az előadó. 


1AM, PÉTER SZABÓ SZILVI – ÚGY ELMENNÉK
Népzene és a modern elektronika fűszerezi a 1AM és Péter-Szabó Szilvia együttműködését, ami az „Úgy elmennék” címet kapta.

„Érdekes módon ezt a népdalt korábban nem ismertem, mégis azonnal beleszerettem. Nagyon élveztem a közös munkát, és örülök, hogy egy ilyen különleges zenei világban próbálhattam ki magam. Zoli stílusa kicsit más, mint amit eddig megszoktam, így ez számomra egy apró lépés volt a komfortzónámból kifelé – de épp ettől volt olyan izgalmas a munka” – mesélte Péter-Szabó Szilvi.

„Ez a dal gyerekkorból hozott emlékeket idéz, de ugyanúgy rezonál a mai nap érzelmeivel is – a vágyakozás, a szabadság, a keresés gondolata mindannyiunkban ott van. Az ’úgy elmennék’ érzés néha szó szerint is igaz ránk. Szilvi hozta azt az érzelmi mélységet és karaktert, amit csak ő tud. Nagyon inspiráló volt vele dolgozni – szinte az első pillanattól működött köztünk a zenei összhang.” – tette hozzá Vékony Zoltán.


NYÁRI BERNADETT – HEART OF DIAMONDS
Megjelent Nyári Bernadett első önálló lemeze. A „Heart of Diamonds” produceri és zeneszerzői feladatait Csicsák Norbert látta el. 

„Sokszor a hegedűről azt gondolja a közönség, hogy az egy klasszikus hangszer. Szerettük volna népszerűsíteni a klasszikus zenét minden korosztály számára, és egyúttal olyan zenét alkotni, amit nemzetiségtől függetlenül mindenki szerethet. Ez volt a cél az első pillanattól kezdve és nagyon boldog vagyok, mert úgy érzem, sikerült” – mesélte Nyári Bernadett.

https://magneoton.lnk.to/HoD_album


BREAKPOINT – HULLÁMSÍR
Eddig angol nyelven alkotott, ám innentől magyar szerzeményekben gondolkodik a metalcore/modern metal Breakpoint. Ennek az útnak az első állomása a minap publikált „Hullámsír”.

„A dal dalszövege számomra nagyon a lelkem mélyéből jött, annyira, hogy egészen pontosan nem is tudnám megfogalmazni a jelentőségét. Nem gondolkoztam rajta sokat, szerettem volna, hogy kifejező, és mégis érthető legyen. Kivételesen a refrén szövege volt meg hamarabb, és tökéletesen illett a zenére, amit a srácok összeraktak. Az alap ihlet az volt, hogy mennyire nehéz kiszállni egy nem túl egészséges, berögzült körforgásból, főleg, hogyha nem tudatosan 'táncolunk' benne. Végül pedig, mint egy Hullámsír, maga alá temet minket." – mesélte a dalról Balogh Flóra, énekes.


PETER SRAMEK – LÁNYOK
Egyik legmerészeb, legfülbemászóbb dalához készített klipet Péter Sramek.

„A közönségem 99,9% nőkből áll. Én a nők nélkül, eleve az édesanyám nélkül senki lennék. Nagyon fontos szerepet játszanak az életemben. Ennél jobban nem tudja egy énekes meghálálni és visszaadni azt a szeretetet, amit kap.” – mondta el az előadó a track kapcsán.


AMANNA – VALAHOL
Alt-pop balladával jelentkezett Amanna. A „Valahol” egy rosszkor született szerelemről mesél, amelyben minden működhetne, csak nem most.


IMRE FIA IMRE – RÁMEN
Weil András producerelte az Imre fia Imre újdonságát. A „RÁMEN” klipje rajongók koncertfelvételeiből állt össze.

„Óriási dolog számunkra, hogy részesei lehetünk a Zene Háza programjának, főleg úgy, hogy a mi műfajunkban ez ritkaságszámba megy. Nem véletlen, hogy az év első felére csak ezt az egy koncertet vállaltuk: szeretünk egyedi helyszíneken és formabontó módon megjelenni. Ez most minden szempontból ilyen – különleges a helyszín, különleges a producer, és a klip koncepciója is merőben új. A háttérben persze más projekteken is dolgozunk, de ősszel biztosan újra útra kelünk" – mondta Imre.

„Szerettünk volna végre egy olyan IFI-klipet forgatni, ami a leghardcore-abb rajongók bevonásával készül. Elég elhasznált ötlet volt, hogy a zenekar majd játszik, a rajongók meg pogóznak, úgyhogy csak annyit módosítottunk az ötleten, hogy a fanok nem csak szereplői, hanem egyben operatőrei is lettek a klipnek. Ez a mobilteló-esztétika amúgy is nagyon passzolt a dal tartalmi részéhez: élete eseményeit az emberiség 99%-a a telefonjával rögzíti. Mindegy, hogy milyen minőségben történik a rögzítés, attól, hogy privát készülékkel, amatőr módon történik - tehát megismételhetetlen minden véletlenszerűség - kicsit sajátjaként élheti át az ember akár mások "nagy pillanatait" is. Szerintem ez a szám egy olyan szorongás-élményt tematizál (megpróbáltad/nem jött össze/elmúlt), amivel nagyon könnyű azonosulni, mert vagy már átélted, vagy rettegsz tőle, hogy majd átéled. Ezt pedig csak még inkább idézőjelbe rakja az, hogy nem profi filmesek a mobiljukkal veszik fel a zenekart, akik valószínűleg nem úgy képzelték el a „nagy pillanatot”, hogy az majd valaki telójának memóriakártyáján végezze. Kb.30-40-en voltunk és vagy 10-20 alkalommal forgott rá mindenki az eseményekre, ami végül összesen 438 db. felvételt eredményezett. Imádtam forgatni, de azért a megvágni elég nagy szívás volt.”- tette hozzá klip alkotója, Zsótér Indi Dániel.

írta, összeállította: Hatos Niki


2025. május 18. 08:34

Minden jog fenntartva. 2025 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA