MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

KLIP ÉS DALSZEMLE 2025: Íme a tizenhatodik hét megjelenései

Mind zeneileg, mind a szövegek terén színes kínálat jellemezte a 2025-ös év tizenhatodik hetét. Ezekben a napokban olyan előadók jöttek ki új dallal, mint...

LÓCI JÁTSZIK – LUJZA
Aki követi a Lóci játszik pályáját, az tudhatja, hogy a banda időről-időre előjön egy női névhez kapcsolódó dallal. Nincs ez másként idén sem, a minap ugyanis publikálták „Lujza” számuk szöveges videóját. 

„Van egy csavar a dalban, amikor kiderül, hogy valójában nem csak Lujzáról, hanem Lóciról is szól, de annál azért nekem is kisebb az egóm, hogy eleve magamról írjam" – mondta Csorba Lóci. "Azt akartuk, hogy vintage legyen, és szerintem sikerült is. Már csak azért is, mert gitárosunk úgy fogalmazott, hogy ez egy vintage dal, hiszen hangszerek vannak benne és szól is valamiről. Szeretem a végeredményt, nekem tényleg azt példázza, amiben szerintem jó a Lóci játszik. Sokszínű és van valamiféle üzenete is: mindig jöhet egy újabb – legyen szó videóról, dalról, pánikrohamról vagy szerelemről, és ezeken egyre könnyebben tovább is lendülünk, a végén pedig nagyon jó, amikor megtalálod azt a bizonyos igazit. Lujza azonban nincs még kész erre" – tette hozzá a frontember.

„A kilencvenes évek fiúzenekarainak videóit vettük alapul. Akkoriban öt szép srác elment egy fotóstúdióba bohóckodni, ebből lett a klip. Mi hatan vagyunk, közepesen öregek összesen hét gyerekkel, és elmentünk szépen felöltözve egy fotóstúdióba, hogy ebből legyen a klip" - árulta el a klip kapcsán.


BOHÉMIAN BETYARS – BÁNATSZALONNA
Stresszevő vagy? Akkor hozzád szól a Bohemian Betyars újdonsága, a „Bánatszalonna”. A dal speciális klipet kapott Salvatore Giuliano rendezésével, amely megidézi David Lynchet és a Monty Python-féle „Az Élet Értelmét”.

„A dal zenei alapjain több, mint egy évvel ezelőtt kezdtünk el dolgozni, és ekkor valamelyikünk bedobta a német 'kummerspeck' kifejezést, ami magyarul bánatszalonnát jelent. Ez eredetileg csak munkacím lett volna, de egy idő után rájöttem, hogy ennél jobb témát keresve se találnék a dalszöveghez. A bánatszalonna ugyanis a szomorúság miatti meghízásra utal, a stresszevés okozta hájasodásra, ami történhet egy szakítás, vagy akár egy nehéz politikai év után. Úgy éreztem, ehhez nemcsak én, hanem a világ jelenlegi történései miatt a közönségünk is könnyen tud kapcsolódni, szóval eköré épült a dalszöveg és a klip koncepciója is" - mesélte Szűcs Levente.


ANALOG BALATON – RAJTAD
Apokaliptikus képekkel fűszerezett videóval jelentkezett az Analog Balaton. A klipet a „Repedés” lemezükön is megtalálható „Rajtad” számukhoz kreálták.

„A Rajtad szövege picit eltér az eddigiektől, valamivel általánosabban fogalmaz - más dalainknál többet enged beleképzelni a sorokba. Ez szándékos, a LENT-en elég speciális történeteket, konkrét eseményeket meséltünk el. Ez a dal nagyobb szabadságot hagy a hallgatónak" – mondta Zsuffa Aba. "Tetszett az a gondolat, hogy kiműtik az emberből a bánatot. Elegáns, egyszerű. Bajod van, elgurulsz a dokihoz, és kikapják, mint egy anyajegyet." - tette hozzá a videó kapcsán.


HÁRS BARNA – NE VÁRJATOK SOKAT
Az egykori Meg Egy Cukorka frontembere,  Hárs Barna első kislemezével lepte meg közönségét. A „Ne Várjatok Sokat” EP címadó száma szól a tehetetlenség okozta szorongásról, ugyanakkor a lehetőségek adta korlátolt szabadság felismerésével járó megkönnyebbülésről is.

„Amikor ezt a dalt írtam azt éreztem, hogy a mi generációnk olyan régóta szorong, hogy szinte már sírni sem tud, hiszen a világvégevárás lett a hétköznapunk… Zakatolunk a szakadék felé beletörődötten, kiábrándultan, hiszen egy egész nemzedék érzi, hogy hamarosan talán itt a vég, szóval most még szórakozzuk ki magunkat, amíg csak lehet! A 'Ne Várjatok Sokat' könnyeden melankolikus és átjárja a csalódottság. Ha a világvége felkérne, hogy írjak neki himnuszt, amire egyszerre lehet sírni és bekészülve táncolni, ez lenne az." – nyilatkozta Barna.


PEREMGYEREK – RONGA
Első albumával jelentkezett a Peremgyerek, avagy Szendrey-Nagy Olivér és Koroknay András közös projektje. A lemezen olyan kiválóságok működtek közre, mint
csellón Barta Gyöngyi, bőgőn Hegyi Zoli, fuvolán Pásztor Ákos, dobon Klausz Ádám. A borító Adéla Součková prágai festőművész alkotása.

„A ’ronga’ borsodi szó: azt a személyt nevezzük így, aki egyszerre tud nagyon idegesítő és szerethető is lenni, de annyi biztos, hogy a ronga ember olykor megrongál téged. Peremen lenni pedig szerintem egy közös érzés tud lenni, amihez én is tudok kapcsolódni. Sok mindent csináltam az eddigi karrierem során, de mindig azt éreztem, csak egy kicsit vagyok ez meg az: nem úgy vagyok zenész, nem úgy vagyok filmes, nem úgy vagyok pszichológus, ahogy mások űzik ezeket. Nem úgy vagyok semmi sem. A Rómában töltött idő alatt viszont úgy éreztem, a forrásánál vagyok annak, amiben felnőttem és szocializálódtam. Körbevett az a tudás, amiből azt tanultam, mi a jó és mi a rossz, volt időm elidőzni benne életvitelszerűen. Visszataláltam a saját hitemhez, ezt jelenti nekem ez az album” – mondta el Szendrey-Nagy Olivér.


ADAM LOST EVE - SWEET STRANGE
Új dallal rukkolt elő a klasszikus rock, a glam és hard rock, valamint a heavy metal jegyekkel építkező Adam Lost Eve (Gáncs Péter – gitár, Cser Bálint Mackó - basszusgitár, Kelemen Ádám Flagrum - gitár, Adam Rimay – billentyű). A cenzúrát megszégyenítő magatartással rendelkező banda jelenleg első lemezén dolgozik, erről hoztak egy előfutárt a „Sweet Strange” számhoz készült lyrics videó formájában, amely Monok Mihály munkája.

„Sokan azt gondolják, hogy van egy formája a villanygitáros lázadásnak, de onnantól, hogy
valaki szabályosan lázad, az egész egy önmagába harapó kígyó, tele önámítással és
hazugsággal. Mi a dalainkban és a színpadon is azt képviseljük és adjuk az embereknek,
amiért beleszerettünk ebbe a műfajba: elemi, ösztönös erő, és zabolátlanság. Rettegünk, hogy egyedül halunk meg. Hogy ott fekszünk, segítségért kiáltunk, kapálózunk, próbálunk valakit elérni, de semmi értelme, fáj és hideg, majd meghal a remény. Sok-sok halálfélelemnek része ez, mert azon még túlteszi magát az ember, hogy nincs kihez fordulni a nehézségekben mondván, erősek vagyunk, kibírjuk, de azt nem magyarázzuk ki, hogy nincs, akit egy fikarcnyit is érdekelne, élünk-e, vagy halunk. Ennél nyomorultabb érzés talán nincs is. A Sweet Strange egy képzelt elszakadás utolsó,tüdőt és torkot tépő segélyüvöltése (hisz ekkor kiáltani már nem elég)" - fogalmazott Adam Rimay, a csapat énekese.


WOLFOLKS – HEJJ TE DOLGOD
Magyar nyelvű dallal jött elő a Wolfolks. A „Hejj te dolgod” tulajdonképpen a korábban megjelent „Az én dolgom” párja.

„Ennek a dalnak a létrejöttét egy korábbi mű, az „Az én dolgom” inspirálta, amihez az ihlet pont egy olyan borozós estén érkezett meg, amiről a »poharam töltsed meg…« kezdetű sor is szól. Éppen kicsit egyedül maradtam a konyhában és pufogtam, hogy ez is, az is az én dolgom, ahogy nálam ez egy párkapcsolatban lenni szokott. Aztán megérkeztek a rímek, és egyszer csak azon kaptam magam, hogy már a dal alapja el is készült. Ahogy haladtam a dalszerzésben, hamar elöntött a szeretet és a hála érzése, a pufogást felváltották kedves, bensőséges gondolatok, amiknek feloldásaképpen vicces, szórakoztató fordulatokkal töltöttem meg a sorokat. A dal képei nagyon konkrétak, egészen közelről mutatják be a kapcsolatot, na persze csak az én nézőpontomból… Ezért az igazságosság jegyében igyekeztem kicsit a másik oldaláról is megvizsgálni a helyzetet, így hamarosan megszületett a dal méltó párja, ami zenei hangulatában talán kevésbé meghitt, viszont szövegében komolyabb és egyszerre játékos formában jelenik meg a romantika: „Csak pár rímpár, s én elterelem figyelmedet, nem vigyázol, megkérem a kezedet”. – fogalmazott Rácz Viki.

„Szeretem, ha a dalokban a szöveg és a zene együtt működik, játékosan segítik egymást. Azt hiszem, mindkét dalnál sikerült is ezt megvalósítani. Például az „Az én dolgom” szövegében, ahol az estékről, éjszakákról van szó, ott olyan hangszer kíséri a többit, mint amilyet a gyerekek altatásához szoktak használni. A »Jajj, a te vállad úgy nyomják a gondok…« kezdetű versszak pedig ritmusában emlékeztet arra, amikor az ember nagy súlyt cipel, ezért nagyon lassan, döcögősen tud csak lépdelni”. A „Hejj te dolgod” esetében pedig a »S én elterelem figyelmedet…« kezdetű sor hirtelen zenei váltásán érhető tetten a szoros együttműködés a zene és a szöveg között” – tette hozzá még.

összeállította, írta: Hatos Niki


2025. április 27. 04:02

Minden jog fenntartva. 2025 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA