MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Ismét Budapest lesz a dalszerzés fővárosa

Caramel, Dés László és a Margaret Island is előad a DEX-en. 2019. február 18-án és 19-én a közép-európai régió zenészeit, zeneszerzőit, producereit várja a magyar fővárosban megrendezett Dalszerző Expo (DEX). Az Artisjus által életre hívott rendezvényen a hazai és nemzetközi alkotói szcéna kulcsszereplőivel találkozhatnak majd a résztvevők – legyenek akár profi dalszerzők, kezdő zenei alkotók vagy kíváncsi zenerajongók. Az előadásokon, workshopokon, tanácsadásokon és nyitott stúdiós programokon gyakorlati tudásra és új szakmai kapcsolatokra is szert tehetnek - miközben megismerhetik a dalok, zenei művek születésének műhelytitkait. A külföldi előadók mellett Caramel, Dés László, Szakos Krisztián, a Margaret Island és az Apey & the Pea is szerepelnek a programban.

Másodszor vár mindenkit a DEX szakmai platformja a Budapest Music Centerben, ahol a résztvevők a könnyűzenétől kezdve az alkalmazott műfajokig mélyíthetik tudásukat a dalszerzés témakörében. A szerzői egyesület szakemberei által összeállított programban egyaránt feltűnnek előadások, mesterkurzusok, de élő alkotói folyamatok és személyre szabott tanácsadások, karriertippek is. A közép-európai szinten egyedülálló expo különlegessége, hogy a tudásmegosztás mellett nagy hangsúlyt fektet a kapcsolatépítésre is.

A program keretében a dalszerző szakma élvonalbeli képviselői osztják meg tapasztalataikat. Londonból érkezik az eseményre a k-popban is otthonosan mozgó Will Simms (FR), távol-keleti trendeket mutat be a szingapúri Ken Chong. A bécsi Zeneakadémia könnyűzenei tanszékének oktatója, egyben az Osztrák Zeneszerzők Szövetségének alelnöke és a pop-rock szakosztály vezetője Harald Hanisch (A) élő listening sessionre vár mindenkit, ahol rögtön szakmai tanácsokkal is szolgál.

A külföldi előadók mellett a hazai dalszerzői szcénából is kiemelkedő szakembereket sorakoztatnak fel a szervezők. Dés László a Vágy villamosa című balettzenéjének születéséről beszél alkotóelemző előadásán. Caramel saját alkotási folyamataiba enged majd exkluzív betekintést pódiumbeszélgetés keretében. Az első DEX legsikeresebb programjaival ismét találkozhatnak a résztvevők. Például újabb műhelytitkokat árul el Szakos Krisztián, a magyar pop egyik legsikeresebb szerző-producere, Rúzsa Magdi szerzőtársa: előadásán kiderül, hogy miként lesz sláger egy egyszerű dalból. Egy új zeneszám születését is végignézhetjük (szó szerint!) a két nap alatt az ötlettől egészen a masterelésig, iamyank, Jónás Vera és Thom Artway közös munkája során. Új program lesz az Így épül a dal, melyben egy friss dal elkészítésének folyamatát, a közben felmerülő döntéseket mutatják be élőben - hangszerekkel és énekkel - négy különböző műfajban a felkért előadók: a Margaret Island, az Apey & the Pea, Wolf Péter és Pejtsik Péter. Ebben az évben is fontos szerepet kap az elektronikus zene: Bakonyi Bálint és a zenei vloggerként is ismert Bánkuti Dániel kalauzolnak majd minket a kérdésben. 
A DEX a gyakorlatra is nagy hangsúlyt fektet, így nem maradhatnak el az erre fókuszáló workshopok sem: Faltay Csaba, az alkalmazott zene egyik legelismertebb hazai szakértőjeként azt mutatja meg, hogy hogyan lehet reklámzenét alkotni, mik a legfontosabb szempontok és technikák és hogyan egyensúlyozzunk ügyesen a művészi alkotófolyamat és a rideg határidők közt. A zeneszerzés mellett a szövegírásban is kipróbálhatjuk magunkat: Johnny K Palmer előzetes instrukciói alapján írhatunk olyan angol nyelvű dalszöveget, amelyre biztosan mindenki felkapja a fejét.

Az első nap az Artisjus-díjak ünnepélyes átadásával zárul, ahol kiderül, hogy kiket szavazott meg a szakma a könnyűzene, a komolyzene és az irodalom legjobb szerzőinek 2018-ban. Közvetlenül az expo után indul a svéd szervezésű Budapest Songwriting Camp, ahol a kiválasztott nyolc magyar résztvevő külföldi szerzőkkel dolgozik együtt.

További információ:
Szűcs Péter / Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület
e-mail: pszucs@artisjus.com / mobil: +36 70 941 7636

Vadász Viktória / Próbakő Kommunikáció
e-mail: artisjus@probako.hu  / mobil: +36 20 299 3138

Marsiczki Tímea / Próbakő Kommunikáció
e-mail: artisjus@probako.hu  / mobil: +36 30 436 0614


AZ ARTISJUSRÓL
Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a zeneszerzők, szövegírók, zeneműkiadók és irodalmi szerzők egyesülete. Az alkotók azzal bízták meg, hogy egyes szerzői jogaikat kezelje, s így jövedelemhez jussanak munkájuk után. Ezért jogdíjat szed azoktól, akik a műveket – egyebek között profitszerzési céllal - nyilvánosan felhasználják, és a beszedett díjat kifizeti az érintett szerzőknek. Az Artisjus küldetésének része, hogy minél egyszerűbbé tegye az alkotók és az alkotásokat használók viszonyát mindkét oldal megelégedésére; ezért közvetítő-szerepre törekszik a zenerajongók, könyvbarátok, illetve a szerzők és a jogalkotó között.

Az Artisjus jogelődjét 1907-ben alapították a magyar zeneszerzők, szövegírók és zeneműkiadók. Ma közvetlen megbízással mintegy tízezer magyar szerző jogait kezeli, ezen kívül a hasonló külföldi szervezetekkel kötött szerződései alapján több millió zenei és irodalmi szerző jogkezelését végzi a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejegyzett közös jogkezelő szervezetként.
www.artisjus.hu


 

2018. december 19. 14:00

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA