Köszönet a kortárs magyar művek elkötelezett terjesztőinek. Tizenkét pedagógus és tizenkét előadóművész részesül az Artisjus elismerésében, a kitüntetések átadására 2024. december 2-án került sor. A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket , valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.
A szerzők egyesülete azzal a céllal alapította a díjat, hogy köszönetet mondjon a kortárs zene elkötelezett terjesztőinek. Nélkülük aligha születhetnének ma is új zenék, és aligha ismerhetné meg ezeket a közönség. 2022-től a kortárs magyar irodalom terjesztésének kiemelkedő képviselőit is díjazza az egyesület. A díjak pénzjutalommal járó szakmai elismerések, odaítélésükről a szervezet szerzőkből és zeneműkiadókból álló testületei döntenek.
Az Artisjus Pedagógusi Díjjal azokat a zenepedagógusokat, valamint magyar nyelv és irodalom tanárokat jutalmazzák, akik tanári pályafutásuk során nagy hangsúlyt fektetnek a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére. Missziójuk, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvükként értsék és interpretálják a kortárs magyar zenét és irodalmat.
Az Artisjus Előadóművészi Díjban azok az előadók részesülnek, akik művészeti tevékenységük során előtérbe helyezik a kortárs magyar műveket, és küldetésüknek érzik, hogy minél szélesebb közönséghez juttassák el ezeket.
Idén az alábbi pedagógusok és előadók nyerték el a kitüntetést:
Baricz Gergő: énekes, dalszerző. A 2011-es X-Faktorban lett ismert, ahol 3. helyezést ért el. Előadóként a Loyal Apples Club és az Acid/Dc zenekarokban, valamint a Házhoz megy a Zenede programsorozatban játszik. Szólóban saját dalaival és megzenésített versekkel lép fel, emellett számos produkcióban szerepelt, például az István a király jubileumi előadásában Koppányként. A Kőbányai Zenei Stúdió Ének tanszakának vezetője és tanára.
Delhusa Gjon: énekes, zeneszerző és dalszövegíró. Populáris előadóként tevékenykedik, rendszeresen koncertezik Magyarországon és külhoni magyar közönség előtt. Saját maga és más művészek számára ír dalokat, többek között Peter Srámek vagy a Romantic együttes számára. Első zeneműve, az Őszi levél, 1971-ben született.
Gátos Bálint: basszusgitáros, zeneszerző, producer és fordító. Több, mint 30 éve tevékenykedik a hazai kulturális életben. Elsősorban könnyűzenei produkciókban végez alkotói, előadói és szervezői munkát. A Váczi Eszter és a Quartet, Szekeres Adrien, CéAnne, Kakadu és Bölömbika produkcióban basszusgitáros, a Busho Venus produkcióban zeneszerző, producer, és basszusgitáros.
Kerek Ferenc Csaba: zongoraművész, egyetemi tanár. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar Zongora Tanszék zongora főtárgy tanára. 2003-tól 2013-ig az egyetem Zeneművészeti Karának alapító dékánja, 1995 és 2003 között a Zongora tanszék vezetője. 1988 és 2006 között a Magyar Barokk Trió tagja. Számos országos és nemzetközi verseny zsűritagja.
Kiss Flóra: énekesnő, magán énektanár. Jelenleg a Subtones, a Káltes Ekwa és a Szilárd Piano Project énekese, szólóprojektje pedig florasfloras néven működik. Korábban többek között a Balázs Elemér Group és a Modern Art Orchestra énekese volt, és vokalistaként is számos produkcióban szerepelt, lemezen, filmzenékben és élő turnékon.
Kutrik Bence: zeneszerző, zongorista. A Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnöke, a Dunakanyar Kortárs Zenei Fesztivál alapítója és művészeti vezetője. A STUDIO5 alkotócsoport alapító tagja. Tanulmányait San Franciscoban (San Francisco Conservatory of Music), Torontoban (University of Toronto) és Budapesten (Liszt Ferenc Zeneakadémia) végezte.
Németh Gábor Alajos: zeneművész, zeneszerző, zenetanár. Jelenleg a Németh Gábor project, az SBB együttes és a Dinamit együttes dobosa, valamint 2007 óta a Kőbányai Zenei Stúdió Dob tanszakának tanára. Zenei tanulmányait 1976-ban végezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazz tanszakán, de már 1973-tól aktívan zenél, olyan legendás zenekarok tagja volt, mint az Apostol, a Bikini, a Beatrice, a Kormorán és a P.Mobil.
Poniklo Imre: előadó, zeneszerző. 2000 óta az Amber Smith zenekar énekese, gitárosa, és frontembere, 2024 tavaszán jelent meg kilencedik, "Once Upon A Time'' című lemezük. 2003 és 2007 között a Yonderboi zenekar énekese és turnézó tagja volt. 2011-től a The Poster Boy zeneírója, énekese, zongoristája és gitárosa, valamint 2011 óta háttérzenei szerző is.
Razvaljajeva Anasztázia: hárfaművész, egyetemi tanár. A Duo SeRa szaxofon-hárfa duó tagja, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa és a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium hárfatanára. A tanítás mellett rendszeresen ad szóló- és kamaraesteket. Szólistaként fellépett többek között a MÁV Szimfonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Pannon Filharmonikusokkal.
Seleljo Erzsébet: szaxofonművész. A Duo SeRa szaxofon-hárfa duó tagja, valamint rendszeres kamarapartnere zongoraművész testvére, Seleljo Irén. Tanulmányait Londonban (Royal College of Music) és Bécsben (Musik und Kunst Privatuniversität) végezte. Jelenleg a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szaxofontanára.
StEFREM: vokális együttes. Tagjai: Balázs Edgár, Bubnó Lőrinc, Bubnó Tamás, Oláh Marcell, Papp Viktor, Rácz Ambrus, Tóth Péter, 2024-ig Bubnó Márk. Rendszeresen koncerteznek Európa-szerte, de felléptek már Afrikában, Indiában és Dél-Amerikában is. Olyan neves előadókkal dolgoztak együtt, mint Abeer Nehme, Victor Solomon és a King's Singers. 2002 óta 18 lemezük jelent meg.
Weiner Ensemble: együttes. 2014 szeptemberében alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem végzős és doktorandusz hallgatóiból. Tagjai: Baksai Réka (hegedű), Balogh-Jámbor Janka (cselló), Sziroczák-Bán Annamária (fuvola), Bán Máté (fuvola), Dani Imre (zongora), Pálfi Csaba (klarinét). 2023-ban az együttes létrehozta saját kortárs zenei oktatási programját COnteMPASS Workshop néven a középfokú zeneoktatásban tanuló diákok számára.
Berki Tamás István: jazzénekes, zeneszerző, szövegíró, pedagógus, egyetemi tanár. Összesen 27 évig tanított a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazz-ének szakán, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Művésztanárképző Főiskoláján és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, valamint 18 éven át vezette a Kőbányai Stúdió Ének tanszakát.
Blaho Attila: zongoraművész- és tanár. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar mesteroktatójaként jazz-zongora, zeneelmélet és jazztörténet tárgyakat tanít. Oktatói tevékenysége mellett pedig Billy Prim görög dobos zenekarának zongoristája és Matthew Mitchell gitáros duópartnere.
Bősze Bea: előadóművész, pedagógus. 2009 óta foglalkozik ének- és hangképzés oktatással. 2012-ben alapította a Hangképző Zeneműhely magán zeneiskolát, amit jelenleg is vezet. 2008-ban Gloria nevű együttesével Ave Maria címmel jelent meg nagylemeze. 2009 óta tagja a Pesty Party Showband-nek és Kovács Kati számos koncertjének vokalistája.
Cinka István: pedagógus. Negyven éve a Zagyvarékasi Damjanich János Általános Iskola magyar-történelem szakos tanára. Oktatói tevékenysége mellett a rékasi irodalmi hagyományokat kutatja és népszerűsíti. A Móricz Zsigmond Társaság Zagyvarékasi Tagozatának évekig titkára volt. A 2005-ben megjelent "Móricz Zsigmond nyomában Zagyvarékason" kötet szerkesztője. A helyi újság szerkesztőjeként pedig több mint 300 irodalmi-kulturális cikket írt.
Csernák Lászlóné: pedagógus. Az egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán végzett 1988-ban magyar–történelem szakos tanárként. Az 1990-es évek óta a közoktatásban dolgozik. A Budapest XVIII. kerületi Vörösmarty Mihály Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium magyartanára. Tanárévei alatt folyamatos versenyszervezői és tehetséggondozói munkát végez. Új kezdeményezésként kollégáival idén iskolai felolvasódélutánokat szerveznek a diákoknak.
Demel Eszter: karnagy, pedagógus. 1990 óta a veszprémi Csermák Antal zeneiskola szolfézstanára, a Gárdonyi Zoltán Ifjúsági Kamarazenekar vezetője. A Kokas-pedagógia képviselője és akkreditált oktatója. Az Amerikai Egyesült Államokban, New York államban gordonkát és zeneelméletet oktatott, Dániában pedig a Kodály módszert tanította dán pedagógusok számára.
Dombi Józsefné dr. Kemény Erzsébet: pedagógus, előadóművész. 1973 óta a Szegedi Tudományegyetem Művészeti Intézet Ének-zene Tanszék tanára, jelenleg nyugalmazott főiskolai tanárként zongora, zenetörténet, valamint Erasmus hallgatóknak Nature in Music, The Art and Methodology of Kodály című tárgyakat tanít. Oktatói munkája mellett három kórus rendszeres zongorakísérője, valamint számos hangversenysorozat szervezője.
Éles Gábor: gitárművész- és tanár. 25 éve a biatorbágyi Pászti Miklós Művészeti Iskola oktatója, kezdeményezésére jött létre a Regionális és Budapesti Gitárfesztivál, melyet immár 8. alkalommal rendeztek meg. 13 éven át tanított a Lauder Iskolában. Az Éles Gábor Trióval (tagjai: Móré Attila és Szkladányi András) két lemezük is megjelent, de rendszeresen játszik Fekete Istvánnal, Czakó Péterrel és fiával, Éles Mátéval is.
Geröly Tamás Sándor: dobos, ütőhangszeres, előadóművész és tanár. 1991 és 2008 között a Postás Zeneiskolában tanított, 2008 óta pedig a Bartók Béla Konzervatórium tanára. Előadóként többek között Szabados Györggyel, Dresch Quartettel és a Dél-Alföldi Szaxofonegyüttessel játszott. Jelenleg a Geröly Trió, Geröly Space Sextet, Mingus! Mingus! Mingus! és a Rézeleje Fanfárosok formációkban zenél.
Gorbunova Natalia: hárfaművész- és tanár. A szegedi Gál Ferenc Egyetem Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium és a Király-König Péter Zenei Alapfokú Művészeti Iskola hárfatanára. Előadóművészként pedig a Szegedi Szimfonikus zenekar szólamvezetője.
Gráf Zsuzsanna: karnagy, pedagógus, kamarazenész. 1989-ben megalapította a Városmajori Gimnázium zenei tagozatát és az Angelica Leánykart, azóta is mindkettőnek vezetője, valamint karnagya. Emellett a Liszt Ferenc Zeneakadémia óraadó tanára és a Magyar Kodály Társaság Elnökségének tagja.
Kelemen Angelika: jazzénekes, előadóművész és tanár. A Hang Szín Tér Művészeti Gimnázium jazz-ének tanára. 10 éve a kétegyházi zenetábor ének csoport tanára, 5 éve vesz részt a Bodajki Jazz Táborban jazz-ének tanárként. Az idén 20 éves Kelemen Angelika Jazz Quartet énekese.
Az Artisjusról
Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a zeneszerzők, szövegírók, zeneműkiadók és irodalmi szerzők egyesülete. Az alkotók azzal bízták meg, hogy egyes szerzői jogaikat kezelje, s így jövedelemhez jussanak munkájuk után. Ezért jogdíjat szed azoktól, akik a műveket – egyebek között profitszerzési céllal – nyilvánosan felhasználják, és a beszedett díjat kifizeti az érintett szerzőknek. Az Artisjus küldetésének része, hogy minél egyszerűbbé tegye az alkotók és az alkotásokat használók viszonyát mindkét oldal megelégedésére; ezért közvetítő szerepre törekszik a zenerajongók, könyvbarátok, illetve a szerzők és a jogalkotó között.
Az Artisjus jogelődjét 1907-ben alapították a magyar zeneszerzők, szövegírók és zeneműkiadók. Ma közvetlen megbízással mintegy 22 ezer magyar szerző jogait kezeli, 527 ezer magyar művet tart nyilván, ezen kívül a hasonló külföldi szervezetekkel kötött szerződései alapján több millió zenei és irodalmi szerző jogkezelését végzi a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejegyzett közös jogkezelő szervezetként. www.artisjus.hu
2024. december 4. 06:06