MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

AmPlug3 - A Vox svájci bicska

Akármennyire is szeretjük a kihajtott csöves gitárerősítők és a 8X10-es basszuserősítők hangját, be kell látnunk, hogy ez a mai technológiai fejlettség mellett nemcsak hogy sokszor felesleges, de kivitelezhetetlen is. Ha pedig gyakorlásról vagy otthoni dalszerzésről van szó, még problémásabbá válik a helyzet. Szomszédaink, családunk, élettársunk roppant hamar kergethető az agyvérzés közelébe, ha már negyedik órája hallgatja ugyanazt a refrénötletet.

2008-ban a Vox úgy gondolta, áthidalja a problémát, és piacra dobta az első AmPlug szériát. A közvetlenül a gitár jack aljzatába csatlakoztatható fejhallgató erősítők a klasszikus gitárerősítők hangját voltak hivatottak megidézni úgy, hogy a környezetünk ebből a húrok akusztikus hangján kívül semmit sem észlelt. Ráadásul tényleg egy svájci bicskához hasonlóan a zsebünkben is könnyedén elfér az eszköz.

2024-ben már az AmPlug harmadik szériájánál tartunk, és még több funkciót pakoltak bele, mint valaha. Összesen hét különböző típust - ötöt gitárhoz és kettőt basszusgitárhoz - dobott piacra a Vox. Mindet megkaptam tesztelésre, úgyhogy lássuk is, mik voltak a tapasztalataim.

Mindegyik AmPlug3-nak két csatornája van. Egy tiszta, ami finom overdrive vagy crunchos hangzásig tekerhető, valamint egy torz csatornája, ami az adott erősítő karakterétől függően közepes vagy high gain torzításig tekerhető. Sztereó effekteket, illetve kilenc különböző ritmussal rendelkező dobgépet is kapunk (ebből egy metronóm), amit kedvünkre tempóra “tapelhetünk” a TAP gomb segítségével. Egy aux csatlakozó is helyet kapott rajta, amin keresztül bármilyen dalt vagy backing tracket le tudunk játszani, illetve egy TRRS kábel és a telefonunk segítségével ezen keresztül rögzíteni is tudjuk a játékot. A kezelőfelület meglehetősen egyszerű. Három potméter (volume, tone, gain), egy billenő kapcsoló (effektváltás, illetve dob pattern váltás) és két kis nyomógomb (be/kikapcsolás/csatorna váltás, illetve tap tempó). Sajnos a kezelőfelület feliratai elég nehezen olvashatóak, főleg ha az AmPlug be van dugva a gitárba. Szerencsére egy tíz perc tekergetés után már könnyen kiismerhetjük magunkat olvasgatás nélkül is.

Az öt erősítő modell, ami gitárra érkezett az AC30 (VOX), US Silver (Fender), Boutique (Dumble-szerű) UK Drive (Marshall), High Gain (5150/Mesa). Érdemes előre leszögezni, hogy egy 20-23 ezer forintos eszközről van szó, ami teljesen analóg modellezést alkalmaz, de ehhez képest roppant jól elkapták az adott karaktereket.

Ha már Vox, akkor kezdjük az AC30-sal. A tiszta csatorna a jellegzetes meleg, de mégis csilingelős Vox hang, ami egészen a crunchig tekerhető. A torz csatorna a valódi erősítőn is megtalálható Top Boost csati kihajtott hangját hozza meggyőzően. Négy sztereó effektet kapunk: reverb, tremolo, delay és chorus. Mindegyik remekül teszi a dolgát, és egészen széles spektrumban állítható az intenzitásuk, viszont nem kombinálhatóak.

US Silver: A tiszta csatorna nagyon szépen reprodukálja a Fender erősítők tiszta, fényes és enyhén középhiányos hangját. Ha reverbet is kapcsolunk hozzá, akkor egészen otthonosan érezheti magát, aki ezekhez a soundokhoz szokott. A gain potival a kitekert enyhén torzító, kompresszált Fender hangot is el tudjuk érni a tiszta csatornán. A torz csatorna már jóval nagyobb torzítással dolgozik. Egészen jellegzetes SRV vagy Albert King hangzásvilágot tudunk kicsikarni belőle. Külön dicséret illeti a Voxot, hogy figyeltek arra, hogy ha egy erősítőt kihajtunk, akkor nagyon elkezd folyni a mély tartomány, ha a bass potit nem tekerjük vissza. Mivel itt nincs ilyen potméterünk, gyárilag megvágták a mélyeket, ahogy egyre feljebb tekerjük a torzítást. Itt is a fentebb említett négy effektet kapjuk: reverb, tremolo, delay, chorus.

UK Drive: A tiszta csatornát sok mély, de brit hangzás jellemzi. A gain itt szélesebb tartományban mozog, mint az előző két modellnél. A torzított csatorna onnan veszi fel a fonalat, amolyan Marshall JVM-esen,  ahonnan az egyes csatorna már nem megy tovább. Egészen a vintage high gain torzításig tekerhető.
Érdekes módon innentől már csak három effektet találunk az AmPlugokban. Reverb, delay, chorus. Tremolóval csak az AC30 és a US Silver rendelkezik, a többi nem. Ennek oka az lehet, hogy a valódi erősítők közül is a Fendernek és az AC30-nak van beépített tremolója, de azért igazán beletehették volna ezt a többi egységbe is.



High Gain: Az egyes csatorna esetében egy kristálytiszta, amerikai hangról van szó. Ha teljesen kitekerjük a gaint, akkor sem tudjuk torzításra bírni. A torz csatorna egy igazán modern, feszes high gain karakter. Közepes torzítástól a modern metál hangzásig tekerhető. Aki finomabb crunchra vagy overdrivera vágyik, az ne ezt válassza! Itt is ugyanazt a három effektet kapjuk, mint a UK Drive esetében: reverb, delay, chorus.

Boutique: A tiszta csatorna egy meleg amerikai hang, de a tone potméterrel szép csilingelést is adhatunk neki. Leginkább a tweed Fenderek hangjára emlékeztet. A torz csatorna jóval agresszívebb. Artikulált ropogós torzítás valahol az amerikai és a brit karakter között. Ha teljesen kihajtjuk, már-már fuzzos karaktert kapunk. Az effektek szintén a reverb, delay és chorus.

A végére a két basszusgitárhoz készült típus maradt. Kialakításban és funkciókban tökéletesen megegyeznek a gitárra szánt darabokkal.
Bass: Egy nagyon sokrétű, pop-rockba, jazzbe, funkba jól beilleszthető hang. A tiszta csatorna a fényes, csattogóstól egészen a tompább Motown hangzásig mindent tud. A torz csatorna már egy fokkal agresszívebb. Remek szőrös vintage soundokat tekerhetünk ki belőle. Ha valaki nem metált, de bármi mást szeretne basszusgitározni, akkor abszolút ezt a verziót ajánlom. Az effektek itt is reverb, delay és chorus.

Modern Bass: Jóval harapósabb és középdúsabb hangzás, mint a sima Bass modell esetében. Már a tiszta csatorna is egészen nagy torzításig tekerhető. A torz csatorna kimondottan agresszív, de mégis artikulált. Kiváló a modern metál hangzásokhoz. Itt is az előbb említett három effekt található meg: reverb, delay, chorus.

2024-re eljutottunk oda, hogy a teljes értékű otthoni gitározáshoz/basszusgitározáshoz elég egy gitár, egy fejhallgató és egy pár centis kis kütyü két darab ceruzaelemmel.  Nemcsak a kezdőknek, de a profiknak is remek gyakorló, utazó vagy a koncert előtti bemelegítésre szolgáló eszköz lehet az AmPlug3 főleg, hogy mindenki kedve szerint kiválaszthatja a stílusához leginkább illő típust, és még a pénztárcába sem kell túl mélyen belenyúlni.

Kovács Botond
(Antares, Tündérvese)


2024. augusztus 10. 05:56

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA