A Luther Márton Tudományegyetemen (MLU – Martin Luther University Halle-Wittenberg) Sennheiser vezeték nélküli rendszereket használnak az előadó- és szemináriumi termekben, hogy az elhangzottakat a lehető legjobb hangminőségben közvetítsék. Az egyetem a DECT-tartományban működő Sennheiser SpeechLine Digital Wireless sorozatból jelenleg 53 (!) vezeték nélküli csatornát használ. A rendszereket különböző egyetemi helyszíneken, két év leforgása alatt telepítették. A Luther Márton Tudományegyetemen még folyamatban van az UHF-ről DECT-frekvenciákra történő áttérés – már be is nyújtották további Sennheiser vezeték nélküli rendszerek iránti igényüket. Az egyetem különböző helyszínein (Universitätsplatz, Steintor Campus, Weinberg Campus és Francke Foundations) használt egységes rendszerek leegyszerűsítik a kezelést és a szervizelést.
A SpeechLine Digital Wireless kiváló hangminőséget kínál az MLU oktatói számára a tanórák során
Az MLU előadótermeiben jellemzően max. három SL Rack Receiver DW egységet használnak. Ezekhez vezeték nélküli asztali mikrofonok (SL Tablestand 133-S DW) és kézimikrofonok vagy zsebadók társulnak. Az SL Handheld DW kézimikrofonok MME 865-1 szuper-kardioid kondenzátor kapszulával vannak szerelve, míg az SL Bodypack DW zsebadókhoz csíptetős vagy fejmikrofonok tartoznak. A lavalier mikrofonokat (gömbkarakterisztikájú Sennheiser MKE 1) a Weinberg Campus előadó- és szemináriumi termeiben tartják, míg az SL Headmic 1 fejmikrofonokat (gömbkarakterisztikájú) és a hozzájuk tartozó zsebadókat főként higiénés megfontolásból az egyes szemeszterek időtartamára az oktatók személyes rendelkezésére bocsátják, akik az eszközöket irodáikban tárolják. Az MLU többi helyszínén az adóegységeket egy központi helyről adják ki.
Egységes rendszer: UHF helyett minden kampuszon DECT-eszközök
A Sennheiser SLDW vezeték nélküli rendszereket a lipcsei Studio-Elektroakustik GmbH szállította és telepítette. Ez a híres beszállító cég 2018-ban ünnepelte 60. születésnapját. A projektfelelős a médiatechnika területén több évtizedes tapasztalattal rendelkező Bernd Schiller volt (számos közszolgálati műsorszolgáltató projektvezetője), aki a Sennheisert a „vezeték nélküli rendszerek Mercedeseként” emlegeti.
Az MLU területén a különböző márkájú vezeték nélküli UHF átviteli rendszereket egymás után Sennheiser SpeechLine DW rendszerekre cserélték. „Az előző rendszerállomány nagyon heterogén volt és a helyszínek mindegyikén folyamatosan problémáink akadtak egyes frekvenciákkal” – mondta Karsten Schröder (4.2. egység – létesítmények infrastrukturális kezelése), a Weinberg Campus előadótermének felelőse. Schröder nem szívesen emlékszik vissza a két ún. „digitális hozadéksáv” (Digital Dividend) okozta problémákra: „Először azt mondták, hogy a vezeték nélküli spektrum 2012-es kiárusítását követően a számunkra kiosztott frekvenciákat egyelőre biztonsággal használhatjuk, nemsokkal ezután azonban az újabb „digitális hozadéksáv” (Digital Dividend 2) megjelenésével újból cselekednünk kellett. Végül a Digital Dividend 2 miatt döntöttünk úgy, hogy az MLU-n teljes mértékben újragondoljuk a vezeték nélküli eszközökkel kapcsolatos stratégiánkat.”
A Luther Márton Egyetem Sennheiser SpeechLine DW rendszereket használ a DECT-tartományban történő megbízható hangátvitelhez
Ami a Sennheiser SpeechLine DW rendszereket és a DECT-tartományban történő hangátvitelt illeti, Karsten Schröder és kollégái már biztosak abban, hogy az eszközök kiállják az idő próbáját. Schröder: „Nem akarok azon aggódni, hogy a jövőben egyéb frekvencia-tartományokat is blokkolhatnak, és remélem, hogy a DECT-technológia alkalmazásával az egyetemen hosszú távon sem kell számolnunk a vezeték nélküli eszközök frekvencia-kiosztásának változásaival.”
Jelenleg az MLU összes helyszínén elérhető az oktatók számára az egységesen felépített Sennheiser vezeték nélküli technológia. A következetes működési elvnek köszönhetően az oktatók ténylegesen a munkájukra összpontosíthatnak, többé nem kell azon gondolkodniuk, hogyan kezeljék a médiaberendezéseket. Az MLU műszaki felelőseinek gyakran kell az egyes helyszínek között ingázniuk, például az eszközök szünidei takarásának biztosítása érdekében, az új rendszer azonban csökkenti munkaterhelésüket, főként, mivel a vezeték nélküli eszközök ritkán igényelnek támogatást.
A Sennheiser SpeechLine DW rendszerek megbízható támogatást nyújtanak – így az oktatók tényleges munkájukra összpontosíthatnak
SpeechLine DW az előadóteremben
A MLU területén működő SpeechLine DW rendszerek szinte észrevétlenül végzik dolgukat. Karsten Schröder szerint eddig semmilyen interferenciát sem tapasztaltak a DECT-telefonokkal, és az átvitelből fakadó 19 ms-os késés sem okozott problémát. A SpeechLine DW eszközök hatótávolsága is bőven elegendő ahhoz, hogy mindenféle megszorítás nélkül lefedje az MLU termeinek mindegyikét. Az egyetemen az eszközök a rendszer részét képező antennákat használják. Csupán a „Lions’ Building” előadótermében alkalmaznak külső antennákat, ahol összesen hat Sennheiser SpeechLine DW rendszer működik. A előadó-, illetve szemináriumi termekben nem áll fenn gerjedésveszély, mivel a PA-rendszerek maximális szintjét úgy állították be, hogy ne léphessen fel visszacsatolás.
A Sennheiser SpeechLine DW rendszerek által kínált DSP funkciók közül a beszédre optimalizált EQ-programokat használják: „Azokban az előadótermekben, melyeket jellemzően női oktatók használják, a nők hangjára optimalizált „female” programot alkalmazzuk” – mondta Karsten Schröder. „A hétsávos grafikus EQ-t és az alulvágó szűrőt viszont nem használjuk.” A gyakorlatban rendkívül hasznosnak bizonyult a Sennheiser SpeechLine DW azon tulajdonsága, hogy automatikusan képes alkalmazkodni az aktuális beszédhang hangerőszintjéhez. Schröder szerint az AES-titkosítás nem érinti a kampuszon történő használatot: „A nagyobb előadótermeket az előadások rögzítéséhez AV-rendszerekkel is felszerelték, ami azt jelenti, hogy az oktatók hozzájárulásával egyre több anyagot tudnak jövőbeli felhasználás céljából digitálisan archiválni.”
A Sennheiser SpeechLine DW eszközök bemeneti érzékenységüket automatikusan a beszélő hangerősségéhez igazítják
Karsten Schröder és Bernd Schiller teljes egyetértésben dicsérték a Sennheiser termékek strapabíróságát: „Ez tényleg egy hatalmas előnyük, mivel időnként előfordul, hogy a kézimikrofonokat a pillanat hevében az asztalra ejtik” – magyarázta Karsten Schröder.
A Sennheiser SpeechLine DW eszközök hatótávolsága bőven elegendő ahhoz, hogy mindenféle megszorítás nélkül lefedje az MLU termeinek mindegyikét
A Sennheiser töltőeszközeit (kétnyílásos CHG 2 töltőegységek) az oktatók zárható íróasztalaiban tárolják. „A SpeechLine DW eszközök teljesen feltöltött akkuval hihetetlenül hosszú ideig képesek üzemelni” – erősítette meg Karsten Schröder. „Konferenciák alkalmával az adóegységeket kora reggeltől késő estig problémamentesen tudom használni. Az akkutöltöttség kijelzése mindig megbízhatónak bizonyult.” Használatot követően az oktatók visszahelyezik az adóegységeket a töltőkre. Ez a gyakorlatban problémamentesen működik, és a felhasználók rendszeresen gondoskodnak arról, hogy az akkumulátorok teljesen fel legyenek töltve. „A SpeechLine DW rendszereknél nem kell többé az akkuk cserélgetésével bajlódni” – mondta Karsten Schröder, a Sennheiser SLDW vezeték nélküli rendszereinek előnyeit ecsetelve.
A Luther Márton Tudományegyetemen a SpeechLine DW rendszerek az IT vezetők kezelése alatt a jövőben egy a különböző helyszíneket összekötő, integrált hálózatként fognak működni. A Sennheiser Control Cockpit szoftver ezután a hálózatba kötött vezeték nélküli rendszerek felhasználóbarát távvezérlési és felügyeleti eszközeként fog szolgálni.
Karsten Schröderre (balra) és Bernd Schillerre főként a Sennheiser termékek felhasználóbarát működése és hosszú akku-élettartama volt nagy hatással
2020. január 19. 15:41