A tizenhetedik sorozatához érkező ÖRÖM A ZENE Tehetségkutató 2024-2025. évadának döntőseit mutatjuk be a holnap hangjai rovatban. A sort a KVARTZ zenekarral folytatjuk, ők a Z-Faktort x Made in Pécs tehetségkutatón érdemelték ki az októberi döntőn való szereplés lehetőségét.
Bemutatnátok röviden a zenekart?
A nevünk KVARTZ, és 2024 májusában alakultunk Pécsen, eredetileg trió formációban (Oláh Nóra: hegedű-ének, Döme Ábel: bass-, és elektromos gitár, Popa Gergő: gitár-ének). A Made in Pécs fesztiválra való készülés során végül négyre bővült a létszám Grezsu Gábor személyével, akiben dobosunkat találtuk meg. Fő stílusvonalunk indie, alter.
Van-e a zenekarnak kitűzött, megfogalmazott célja, vagy felvállalt üzenete?
A közeljövőben legfontosabb célunk, hogy albumot készítsünk már meglévő saját anyagainkból. A későbbiekre nézve legnagyobb álmunk az, hogy zenei példaképeinkkel dolgozhassunk együtt.
Véleményetek szerint a ti zenekarotok miben egyedi... mi az, ami különlegessé tesz benneteket?
A latin zenétől az újhullámos folk-popon keresztül az indie-rockig sok mindent érintünk. Különböző zenei hátterekből jöttünk, és ezt kihasználva izgalmas fúziót próbálunk teremteni. Erre pedig több korosztály által átélhető, aktuális szöveg épül.
Milyen jövőt láttok magatok előtt, merre tendál a hazai zeneipar?
Szövegközpontúságunk miatt kifejezetten a magyar zenei közéletbe szeretnénk bekerülni, és a fősodrásból eltűnni kezdő instrumentális zene hazai palettáját szeretnénk gazdagítani.
Meg tudnátok nevezni pozitív, vagy negatív trendeket, amelyeket mostanában tapasztaltatok?
Szeretjük az alternatív zenének azt a reformját, ami megbontotta a régebbi dalszövegírás szabályait, ezzel nagyobb teret adva az érzelmi benyomások megjelenítésének. A mások elnyomása által való feltörekvést, "hater"-kedést nem gondoljuk jó, és érték-gazdag iránynak.
Szerintetek meg lehet élni ma a zenélésből?
Sajnos ezt nehéznek látjuk manapság. Nagyban függ ez a marketinghez való hozzáértéstől, és az aktuális trendek kielégítésétől.
Mit gondoltok a zenészek hazai megítéléséről? Régen jobb volt a helyzet? Ha igen, szerintetek miért?
Manapság sokkal könnyebb hozzáférni mind a zenekészítéshez, mind pedig a popkultúrát meghatározó zenekarok munkásságához. Ez nagyobb versenyt eredményez, és kiszoríthatja a helyi, kisebb feltörekvő zenekarokat.
Van-e jelöltetek, hogy kiből lehet/lehet-e egyáltalán valakiből magyar világsztár?
Azahriah-t látjuk a legesélyesebbnek erre.
Mi a véleményetek a tehetségkutatókról általában?
A tévében futó tehetségkutatókon azt látjuk, hogy rövidtávú sikert biztosítanak. A pályázat alapú tehetségkutatók hosszabb távú befektetést nyújthatnak, mivel szabadabban hagyják a kreativitást és az egyéniséget.
Mi a véleményetek a zenei utánpótlásról?
Erre nincsen teljes rálátásunk, illetve nehéz objektíven kezelni a kérdést. A pécsi közeget figyelve sok ígéretes zenésszel és formációval találkoztunk.
Mi a véleményetek a fesztiválokról?
Szívünkhöz közel állnak a családiasabb fesztiválok, mint a Fishing on Orfű és az Ördögkatlan, vagy akár a Művészetek Völgye.
Mi a véleményetek a zenei klubéletről?
Nekünk úgy tűnik, hogy a klubok funkcióját már inkább a bárok látják el, amelyek lehetőséget biztosítanak a helyi (akár nevesebb, akár hobbi) zenekarok számára is.
Szerintetek mi lendíthetne a legnagyobbat a hazai könnyűzenei életen?
Azt érezzük, hogy a pénzügyi források aránytalanul csekélyek ahhoz képest, amilyen kiadásokkal jár egy aktív zenekar megélhetése. Az erőforrások növelése nagyban lendítene a hazai zeneiparon.
Köszönjük a beszélgetést.
2025. január 8. 04:18