MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

2025 A Magyar Dalszerzés Éve

Az Artisjus és az NKA egészéves örömünnepet hirdetett a dalszerzőkért.
Kodály Zoltán és Bartók Béla népdalgyűjtésének 120., Huszka Jenő születésének 150., és az első magyar nyelvű beatdalokat megíró Szörényi-Bródy szerzőpáros működésének 60. évfordulója alkalmából tematikus évet hirdettek január 22-én, a magyar kultúra napján az Artisjus székházában. A magyar dalszerzés évét az Artisjus és a Nemzeti Kulturális Alap közös ünnepi eseményén nyitották meg. A mozgalomhoz, amely a dalok szeretetén és a szerzőik iránti tiszteleten alapul, bárki csatlakozhat. 

Az eseményen köszöntőt mondott az Artisjus főigazgatója Szinger András, valamint Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke. A beszédeket követően Bősze Ádám zenetörténész tartott előadást a dalszerzés történetéről, majd Beck Zoltán a 30y énekes dalszerzője adott rövid zenés műsort Cseh Tamás dalaival. A műsor Bródy János és Stumpf András beszélgetésével zárult.

Ezek után hivatalosan is megnyitották a jubileumi évet és egy erre az alkalomra készült kiáltvánnyal meghirdették a 2025: A Magyar Dalszerzés Éve mozgalmat.

„A mesterséges intelligencia korában fontos, hogy az alkotói folyamatban megőrizzük az emberi minőséget és ihletettséget. Ezért idén még erősebben rá akarjuk irányítani a figyelmet a dalszerzőkre és a kreatív alkotás folyamatára.” – ismertette a mozgalom indításának okát dr. Szinger András, az Artisjus főigazgatója.

A mozgalomhoz, amely a dalok szeretetén és a szerzőik iránti tiszteleten alapul, bárki csatlakozhat.  A Magyar Dalszerzés Évéről, a kezdeményezéshez csatlakozó projektekről az Artisjus saját médiafelületén, a Dalszerzőn számol be az év során.


Az Artisjusról 
Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a zeneszerzők, szövegírók, zeneműkiadók és irodalmi szerzők egyesülete. Az alkotók azzal bízták meg, hogy egyes szerzői jogaikat kezelje, s így jövedelemhez jussanak munkájuk után. Ezért jogdíjat szed azoktól, akik a műveket – egyebek között profitszerzési céllal – nyilvánosan felhasználják, és a beszedett díjat kifizeti az érintett szerzőknek. Az Artisjus küldetésének része, hogy minél egyszerűbbé tegye az alkotók és az alkotásokat használók viszonyát mindkét oldal megelégedésére; ezért közvetítő szerepre törekszik a zenerajongók, könyvbarátok, illetve a szerzők és a jogalkotó között.

Az Artisjus jogelődjét 1907-ben alapították a magyar zeneszerzők, szövegírók és zeneműkiadók. Ma közvetlen megbízással mintegy 22 ezer magyar szerző jogait kezeli, 527 ezer magyar művet tart nyilván, ezen kívül a hasonló külföldi szervezetekkel kötött szerződései alapján több millió zenei és irodalmi szerző jogkezelését végzi a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejegyzett közös jogkezelő szervezetként. www.artisjus.hu


2025. január 23. 05:46

Minden jog fenntartva. 2025 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA