MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

LD Systems vezeték nélküli rendszer két kondenzátor mikrofonnal

A WS1G8 szériával az LD Systems a szabadon használható 1,8 GHz-es sávban működő vezeték nélküli rendszerek egész sorozatát mutatta be. Ezen belül találhatók egy- és kétcsatornás vevők, kézi mikrofon adók dinamikus és kondenzátor kapszulával, valamint zsebadó, amely nem csupán csíptetős mikrofonnal használható, hanem gitárral és basszusgitárral is.

A következőkben bemutatandó rendszer az LD WS 1G8 HHC2, amely tartozékaival együtt robusztus műanyag táskában kerül forgalomba és egy kétcsatornás 19”-os rack méretű vevőt, valamint két kondenzátor kapszulás kézi mikrofonadót tartalmaz.

A vevő szabadon álló készülékként is használható, a rack fülek nincsenek rá felszerelve, csak mellékelve. A berendezés külső hálózati adapterrel működik. A gyártó mellékeli az antennáknak a rack hátuljára való áthelyezéséhez szükséges alkatrészeket is. Az ehhez való hosszabbító kábelek megfelelő méretűek (kb. 50 cm).

A fent említett rack füleken, kábeleken és csavarokon kívül a táska négy darab AA méretű elemet és két elegáns kézi mikrofon adót tartalmaz. Matt fekete burkolat, ki/bekapcsoló, apró kijelző, semmi cicoma.

Az LD Systems WS 1G8 HHC2 használata
Lássuk, mit nyújt a rendszer a használat során. Mindkét mikrofonba be kell helyezni két AA elemet és összecsavarni. Ezután a vevőt kell a hálózatra csatlakoztatni, majd bekapcsolni. Ahogyan egy kétcsatornás vevőtől elvárható, két független kijelző és visszajelző fények gyulladnak fel. A Set, felfelé nyíl, lefelé nyíl és Asc gombokkal kényelmesen kezelhető.
A Set gomb gyors megnyomására… nem történik semmi. A véletlen elállítás megelőzése érdekében ugyanis csak a gomb kb. egy másodpercig való nyomva tartásával lehet bármit is tenni. Ezt követően a kijelző a Group/Channel és Squelch állásba kapcsolódik.

LD Systems WS 1G8 HHC2 – 192 frekvencia
A WS1G8R2 vevő 16 csoporttal rendelkezik, mindegyikben 12 csatorna található, ez összesen 192 különböző frekvencia. Ha választottunk egy csoportot, kiválaszthatjuk a tizenkét csatorna egyikét, vagy elfogadhatjuk a felajánlott világító Auto opciót. Ez utóbbi esetben a vevő „figyeli” a környezetet és meghatározza, hogy a tizenkét csatorna közül melyik szabad, illetve melyik alkalmas a legkevesebb interferenciával történő működésre. Ez különösen akkor rendkívül praktikus, amikor több készülék működik egyazon frekvenciasávon.

A következő beállítandó paraméter a Squelch, amellyel a zaj elnyomást határozhatjuk meg abban az esetben, amikor az adó hatótávolságon kívülre kerül, illetve kikapcsoljuk. A beállítható értékek L (alacsony), M (közepes) és H (magas). Ki kell próbálni. Ha nem Set üzemmódban van a készülék, a nyíllal jelölt gombokkal lehet a csatorna hangerőt szabályozni. Így mindent beállítottunk, amit szükséges.

No, de milyen beállításokra van szükség a mikrofonokon ahhoz, hogy kommunikáljanak a vevővel? Semmilyenre! Az a bizonyos Asc gomb hivatott mindezt elvégezni.

A vevő két kijelzője között egy infravörös adó helyezkedik el, a hozzávaló vevő a mikrofon alján található. Mindössze annyit kell tennünk, hogy bekapcsoljuk a mikrofont, megnyomjuk a csatornához tartozó Asc gombot és 15-20 cm távolságban odatartjuk a mikrofont az infravörös adóhoz.

A kijelzőn lévő Asc visszajelző villog, a mikrofon kevesebb mint öt másodperc alatt megkapja a szükséges információkat és a térerő jelző maximumot mutat. A mikrofonon lévő kis kijelző bekapcsolás után csupán néhány másodpercre gyullad fel, de ez elegendő arra, hogy lássuk a csatorna beállítást és az elem kapacitását.

LD Systems WS 1G8 HHC2 – 13 órás elem élettartam
Amennyiben az elemek feszültsége lecsökken, azt nem csupán a mikrofon kijelzőjén látjuk, de a hozzá tartozó vevő LCD-jén is megjelenítésre kerül. Az adatlap szerint az elemek 13 órán át biztosítják a működést, de aki nem új elemekkel kezdi az előadást, jobb ha időnként a kijelzőre pillant.
Fontos tudni, hogy a mikrofon megjegyzi a csatorna beállításokat akkor is, ha az elemeket kicseréljük. Ez azt jelenti, hogy akár a színpadon is végrehajtható a szükséges elemcsere anélkül, hogy a készülékek újbóli párosítására lenne szükség.

Egyébként a kijelzőket illetően a frekvenciát, Squelch beállítást és a hangerőt mutató LCD mellett mindkét csatorna három LED-sorral rendelkezik, amelyek mindegyike hét LED-ből áll. Az AF jelű LED-sor az adott csatorna audió jelének nagyságát, az RF feliratú két sor pedig a két antenna csatorna jelerősségét mutatja: a WS 1 G8 R2 true diversity rendszerű, két egyforma vételi csatornával. A legfelső LED az éppen aktív csatornát jelzi. Nem szükséges az egyik vevő számára egy csatornát, a másik számára pedig egy másikat választani, mindkét vevő egy és ugyanazon csatornán használható.

LD Systems WS 1G8 HHC2 – vezeték nélkül
Elérkeztünk a rendszer vezeték nélküli aspektusához. Az adatlap szerint a kézi adó 10 mW adóteljesítményre képes. A meglehetősen magas csatornafrekvenciának köszönhetően a névleges hatótávolság lényegesen nagyobb, mint a régebbi rendszeré volt, amely szintén 10 mW adóteljesítménnyel rendelkezett 700 MHz körüli frekvencián. Természetesen a hatótávolság nagysága az 1,8 GHz-es rendszer esetében is számos tényezőtől függ, a fizika törvényei itt is érvényesek.

Érdemes megemlíteni, hogy az emberi test a magas frekvenciákat gyorsabban elnyeli, mint az alacsonyabbakat. Épp ezért, különösen nagyobb távolságok esetén érdemes ügyelni arra, hogy ne markoljuk a mikrofont két kézzel és ne szorítsuk a hónunk alá, mert ezzel feleslegesen csökkentjük a hatótávolságot. Persze a valóságban nem énekel így senki.

A WS 1G8 HHC2 megbízhatóságának próbája
A készüléknél nem volt tapasztalható más, olcsó berendezésekre jellemző magasfrekvenciás zavar. Mint tudjuk, a mikrohullámú sütők 2,4 GHz-en működnek, és ez nincs túl messze az 1,8 GHz-től (legalábbis akkor, ha az eszköz nem működik megfelelően). Az LD Systems esetében nem állt elő ilyen jellegű zavar, nem volt vételi minőség csökkenés és interferencia. Tehát ha az előadó egy tál levest akar megmelegíteni a színpadon, az semmi problémát nem fog okozni.

Az LD Systems WS 1G8 HHC2 kimenetei
Ja igen, a rendszernek természetesen kimenetei is vannak. Szimmetrikus hangkimenet három XLR aljzat formájában található meg: az 1-es és 2-es csatorna, valamint az 1-es és 2-es csatorna keverve. A kevert jel aszimmetrikus jack kimeneten is megjelenik. Egyébként a kevert monó jel az előlapon lévő szabályozható fejhallgató kimeneten is elérhető.

Összegzés
A teljes rendszer hangzását tekintve elmondható, hogy tiszta, nem hajlamos interferenciára, a zaj bőven a kezelhető mérték alatt van, a jel/zaj viszony az adatlap szerint 90 dB. A frekvencia átvitel 50 Hz és 16 kHz közé esik, ez mind meggyőző.

A berendezés praktikusan kezelhető, kezdők számára is ajánlható, ár/érék aránya jó. Sajnos a mikrofonkengyelt külön kell megvásárolni hozzá…

Forrás: The Official Adam Hall Corporate Blog

Forgalmazza az Elimex Kft. http://elimex.hu/


 

2016. augusztus 13. 08:30

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA