MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Merre tovább Hangmester? – Oldd meg magad!

A zenei szakmához elválaszthatatlanul tartozik hozzá az őt kiszolgáló Hangmesterek képzése, amiből nemes egyszerűséggel kihátrált az állam: nincs finanszírozott képzés. Mélyen a zsebbe kell nyúlni annak, aki hangmester szeretne lenni…

Hermann János villamosmérnökkel, a Szent György Szakgimnázium hangtechnika tanárával beszélgetünk a szakképzés jelenéről, jövőjéről.

Az tehát biztos, hogy nem szűnt meg a Hangmester OKJ-s képzés…

Meg nem szűnt, csak az állami finanszírozás marad el, az, amit köznyelven csak ingyenes képzésnek hívnak. Reménykedtünk még tavasszal, hogy a duális képzés keretében megmaradhat a „félig” finanszírozott státuszban, azonban a nyár elejére minden kapu bezárult: van képzés, de fizetős.

Megszűnnek az egyéb kedvezmények is?

Nem! Nagyon fontos tudni, hogy a képzés alatt továbbra is jár a családi pótlék (ez 12-13 ezer forint a testvérek számától függően), jár a diákigazolvány, annak minden kedvezményével (utazás, stb.)

Ha viszont fizetni kell, bárkit felvesznek az iskolák, hiszen fontos a bevétel.

Biztosan van, lesz ilyen iskola is. A Szentgyörgy két éve elindult egy nagyon tudatos fejlődési koncepció mentén, ami a minőségi oktatás megteremtését tűzte ki céljául. Evvel összhangban nem szeretnénk minden jelentkezőt kontroll nélkül felvenni, felvételi vizsgán vizsgáljuk meg a jelentkezők kompetenciáit. Ha valaki csak szülői unszolásra szeretne eltölteni nálunk két évet, kérem ne is jelentkezzen. Viszont, ha elkötelezett a szakma iránt, tárt karokkal várjuk!

Milyen tudásra tehet szert egy hangmester palánta a Szentgyörgyben?

Arra, amit elsajátít! De ehhez megkapja a segítséget tőlünk: megismeri a két év alatt a hangtechnika alapjait, a hangosítást, a stúdió munkát, a számítógépes utómunkát, a rádiós, tv-s, internetes hang rejtelmeit, a filmes hangtechnikát, a színházi hangmesteri munkát, hogy csak a legfontosabbakat említsem.

Mennyire jár kötöttségekkel a képzés nálatok?

Rendes, iskolarendszerű oktatás folyik, heti 35 órában, hétfőtől péntekig. Nem toleráljuk a lógást. Ha valaki meg akarja tanulni a szakmát, annak ott kell lenni az órákon. Márpedig mi a legjobbakat szeretnénk kibocsájtani… Minden szakmai tanárunk az adott terület egyik legjobbja, gyakorló szakember. Így nem könyvből felolvasott lózungokat kapnak a tanulók, hanem a való világot.

Mindig ez a legfontosabb: Mennyibe kerül?

A tandíj havi 35.000Ft, és tíz hónapig tart egy tanév. Mint említettem heti 35 órát kap ezért a tanuló. Ez 250Ft óránként… Sok? Persze sok családnak gondot okoz kigazdálkodni, de nem hiszem, hogy az állam valaha is visszaszállna a képzésbe, túl sok visszaélés volt az ingyenes OKJ-s tanfolyamokkal. És most azok is szívnak, akik nem is tehetnek az egészről.

Úgy hallottam változik a vizsga is. Mit lehet erről tudni?

Eddig a Hangmester vizsga öt fő részből állt: írásbeli, interaktív, gyakorlati, szóbeli, és a vizsgaremek készítése. Egyes vizsgarészek rövidülnek, ezáltal a vizsga is, és kimarad az interaktív vizsgarész. Ettől persze nem lesz könnyebb, ez egy kifejezetten nehéz vizsga. De pontosat majd akkor, ha megjelent írásban…

Egy szakmai képzés akkor ér valamit, ha gyakorlat orientált…

Ebben a szakmában ez különösen igaz. Hiszen egyrészről pontos és fontos műszaki ismeretekkel kell rendelkeznie a jelöltnek, de fontos a művészi véna is, hiszen részesévé válik a produkcióknak. Sőt, a művészekkel való együttműködésben fontos egy (nem) kis adag pszichológia is. A kötelező 160 óra gyakorlatot rendkívül változatos helyeken tölthetik el a tanulók: zenés klubokban, színházakban, fesztiválokon, vagy például a Gitármánia és Zenei Továbbképző Táborban. Ezen kívül betekintést nyernek például az MTVA stúdióiba, megismerkedhetnek a sound design-al, hangfelvételi stúdiókkal. Most indul az Öröm a Zene Iskola a Szentgyörgy épületében, ez páratlan gyakorlati lehetőségeket rejt magában.

Van még lehetőség jelentkezésre?

Augusztus 26-án tartjuk a pótfelvételit, hogy akik lecsúsztak az egyetemről/főiskoláról, vagy most kaptak kedvet a szakmához, még tudjanak jelentkezni. Ezt az iskola honlapján tehetik meg elektronikus formában: http://szgyf.hu/hangmester

Miért legyen valaki Hangmester?

Csak a korábbi, itt megjelent cikket tudom felhozni érvként:
http://musicmedia.hu/20151108_101_ok_hogy_miert_legyel_hangmester

Andrásik Remo


2016. augusztus 6. 11:50

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA