MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

A hetedik leggyakoribb elem: az Alesis Nitro Kit

A nitrogén az univerzumban gyakran előforduló, becslések szerint galaxisunkban és a Naprendszerben a hetedik leggyakoribb elem, és bár pontosan nem tudhatjuk mi vezérelte az Alesis fejlesztőit a névadás során, lehet köze ahhoz, hogy egy új sorozat indítószettje az Alesis Nitro Kit. Kíváncsian várjuk a folytatást, de addig is, nézzük mit tud a Nitro Kit!

Az évek óta megszokott DM betűk, majd az utánuk következő szám ( 6, 7, 8, 10) által jelölt, világszerte meghatározó piaci részesedést elérő dobszettjeit teljesen megújítja a gyártó. A 2015 végén bemutatott első új készlet már nem tartalmazza sem a dob-modul rövidítésére utaló betűket, sem a kit minél magasabb tudását jelölő, egyre növekvő számokat sem. Az új család további tagjai folyamatosan érkeznek 2016-ban, és különböző fantázianeveket kapnak.

Fontosabb adatok

Nézzük először az Alesis Nitro Kit elektromos dobfelszerelés tartalmát: Nitro Kit dobagy, egy négyoszlopos alumínium karám, 8 db gumi ütőfelület (3 cin, 3 tam, 1 pergő, 1 lábdob), egy lábcin kontroll pedál, egy Alesis lábgép, egy tápegység, plusz a szükséges tartozék kábelek, valamint a rögzítéshez szükséges hardware elemek, és az összeszereléshez nélkülözhetetlen szerszámok.

Az ütőfelületek közül a ride (kísérő) és a pergő kétzónás, azaz a ride-on megütés módjától függően megszólaltathatunk kúp és palásthangot is, a pergőt meg a normál megütés mellett fektetett verővel is megszólaltathatjuk kávásan. A crash (beütő) ezen kívül lefogásra érzékeny, azaz a megszólaltatott hangot bármikor letompíthatjuk kézzel. A Nitro Kit összes ütőfelülete rugalmas gumi, hálóbőrös megoldásokat csak a magasabb kategóriás szereléseken találhatunk.

A dobagyon fejhallgató kimenet, MP3/CD bemenet, USB/MIDI csatlakozás, MIDI ki- és bemenetek találhatók, valamint 385 féle különböző dob/cintányér/effekthang.

Benyomások

Az elektromos dobokkal már évekkel ezelőtt elkezdtem barátkozni, hosszú éveken át használtam egy másik cég által gyártott közép/felső-kategóriás felszerelést a lakásomban, ezáltal már bizonyos prekoncepciókkal kezdtem el az Alesis Nitro Kit-et kicsomagolni.

Az eddigi tapasztalataim alapján úgy éreztem, hogy egy beszálló kategóriás elektromos dobfelszerelés valószínűleg csalódást fog okozni bizonyos területeken, de arra nem számítottam, hogy kellemes lesz ez a csalódás.

Összeszerelés:

A Nitro Kit igazán felhasználóbarát szerkezet, egyszerű összeszerelni, és a viszonylag könnyű karámszerkezetnek köszönhetően könnyen mozdítható. Alacsony tömege ellenére masszív és stabil.

Játékélmény:

Már az első pár percben nagyon élveztem, hogy az Alesis Nitro Kit ütőfelületei igen érzékenyek a különböző dinamikákra, szerintem ez szokott a beszálló kategóriás dobok egyik nagyon gyenge pontja lenni. A Nitro Kit-en ráadásul az ütőfelületek érzékenységét külön-külön be lehet állítani,  például a pergőt beállíthatjuk úgy, hogy legyen nagyon érzékeny a finom hangokra, azaz ghost note-okra. Ezen kívül egyébként az ütőfelületeket külön-külön testre lehet szabni a következő paraméterek mentén: hangerő, reverb, EQ low/mid/high, így a dobagyban található 385 hangból rengeteg különböző hangzást ki lehet hozni.

A dobagyban található gyári hangok közül néhány volt, amely igazán megfogott, ezeket szívesen használtam, szubjektív véleményem szerint viszont több olyan hang van rajta, amely kevésbé érdekes. Talán ezen a fronton kicsit több újításra számíthatunk az Alesis további, 2016-ban megjelenő moduljaitól, de ismétlem, ez csupán az én szubjektív véleményem.

A metronóm szó hallatán talán kevesen asszociálnak „szórakozás” szóra, én mégis egész jól elszórakoztam a metronóm funkcióval, ugyanis amellett, hogy mezei metronómként funkcionál, azt is láthatjuk a kijelzőn, hogy mennyire játszunk pontosan, az általunk leütött hangok mennyire sietnek/késnek a mérőhöz képest, ha éppen nem vagyunk teljesen pontosak.

A dobagyon található MP3/CD bemenettel természetesen akár okostelefont is csatlakoztathatunk a géphez, így már nemcsak a gépben található play-along trackekre dobolhatunk, hanem akár kedvenc dalainkra is rájátszhatunk. 

Talán a szerelés egyetlen gyengéje a lábcin, illetve az ahhoz tartozó vezérlőpedál. A lábcinnek természetesen van két fő állása (zárt/nyitott) és közte egy harmadik átmeneti állás (félig nyitott), de ezt az átmenetet viszonylag nehéz digitálisan modellezni, hisz egy igazi lábcinnél az átmenet folyamatos, itt meg a lábcin nyitás/zárás 3 fő állomását ragadta ki a gyártó.

Összességében úgy vélem, hogy az Alesis Nitro Kit a fentieket egybevéve ár-érték arányban egy igen erős felszerelés, kiválóan alkalmas arra, hogy leüljünk és halkan gyakoroljunk rajta (akár lakásban is), de akár zenésztársakkal közös próbálásra is alkalmas, illetve az USB/MIDI csatlakozási lehetőségnek köszönhetően még demófelvételeket is készíthetünk a segítségével otthon, a saját számítógépünkön. Nem csak aktuális volt tehát az Alesis dobfelszereléseinek megújítása, hanem a Nitro Kit esetében sikeres is. A pénztárca- és felhasználóbarát megoldásokat kedvelő dobosok és zenésztanulók joggal várhatják bizakodással a komolyabb tudású új szetteket is az Alesistől, 2016-ban.

Szalay Dániel


 

2016. augusztus 6. 08:19

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA