Nehogy bárki is elkezdjen töprengeni a szójátéknak szánt cím megoldásán, hisz a történet pusztán annyi, hogy egyetlen írásban három egészen új Baton Rouge modellt fogunk bemutatni... az X4S/GA-8 FABULOUS PLUS 2, az AR51S/GACE és az X1S/DCE DARK HOLE névre hallgató gitárokat. „E öröm, e bódottá”, ahogy a klasszikus is mondja, hiszen mivel is indíthatnánk jobban az évet, mint három remekbe szabott, ám megfizethető akusztikus és elektroakusztikus gitárral, melyek új csúcsokra törnek az ár/szolgáltatás verseny hazai mezőnyében. S hogy nem is alaptalanul, azt lentebb igyekszem alá támogatni...
X4S/GA-8 FABULOUS PLUS 2
Kezdjük a sort rögtön egy különlegesen egyedi, 8 húros akusztikus gitárral, amely Grand Auditorium formájú, tömör fenyő fedlappal, padouk oldal és hátlappal, nato nyakkal és rózsafa fogólappal készült, és egészen biztosan kijelenthető, hogy a kategóriájában, nem csak ár/szolgáltatás, de minden egyéb szempont alapján is verhetetlen a jelenlegi hazai piacon... de lássuk, hogy pontosan miért is?
Ahogy a BR gitároknál megszokhattuk, mindig van valami kis egyediség a hangszerek küllemébe csempészve, amely jólesően csiklandozza az ember szépérzékét, s nem utolsó sorban azt az üzenetet közvetíti, hogy egyedi és fontos hangszert – ez most a küllemtől függetlenül is igaz, azzal együtt pedig hatványozva is – tarthatunk a kezünkben. Ebben az esetben az oktávnál és a hangnyílás díszítésénél érhetjük tetten ezeket az egyedi külső jegyeket. Egyébként pedig az egész hangszernek kifogástalan a küllemi kialakítása, s az első érintéseknél kiderül, hogy a kényelmi és játékkomfort tekintetében sem találhatunk kivetni valót rajta.
Természetesen a legkülönlegesebb mégiscsak az a +2 darab, oktávval magasabban megszólaló húr, amelyek a D és G húrokat kísérik, s amelyek semmi mással össze nem hasonlítható egyediséget kölcsönöznek ennek a hangszernek, ránézésre is... bár ez a legkevésbé jelentős tényező ebben az esetben. A megszólalás tekintetében viszont a legjelentősebb tényező épp ez a +2 húr, hiszen szuper kísérő és egyedi szólisztikus tulajdonságokkal ruházzák fel a hangszert. Nagy-nagy örömmel jelentem, hogy ez a gitár 109.800Ft-ért kapható, ami – figyelembe véve a hangszer egyediségét – kimondottan jó vételnek számít.
AR51S/GACE
A sorban következő új modell egy Grand Auditorium Cutaway formájú, tömör kanadai fenyő fedlappal, nato nyakkal, valamint rózsafa oldal, hát és fogólappal készült hangszer, amely egy Shadow Performer Pro Tuner EQ System-el is dicsekedhet. Igazából mindig is ez volt a kedvenc akusztikus gitár formám, s valamiért, ha akusztikus gitárokat látok sorba kipakolva, minden esetben az ilyen típusú gitárhoz lépek oda, s próbálom ki elsőként.
A küllemét és a kialakítását tekintve ebben az esetben sem lehet kivetni valót találni a hangszerben, s ahogy az ember el is várja egy cutaway gitár esetében, a játékkomfort és a kényelmi faktor még magasabb, mint az előbbi hangszernél volt. Külön érdem, hogy a magasabb fekvésekben is vastagon megszólaló hangokkal és tökéletesen kényelmesen játszható nyakkal rendelkezik a gitár. Akusztikus hangja kimondottan dús és egészséges, közép tartományokban telített, amely fontos és elengedhetetlen az ilyen típusoknál, hiszen arra fejlesztették ezt a formát, hogy képes legyen kiemelkedni még a gazdagon hangszerelt akusztikus zenei környezetből is. Nos, örömmel jelenthetem, hogy ez a hangszer képes erre.
A Shadow elektronika az árkategóriához képest egy kimondottan jó minőségű hangosítási lehetőséget kínál. Egy apró hangoló – amit sajnos én már alig-alig látok – működik az elektronikában, amely egy hangerő, egy Bass és egy Treble állítási lehetőséggel, valamint egy Phase kapcsolóval van ellátva. Ennél az elektronikánál két nagyméretű gombelem biztosítja a szükséges elektromosságot a működéshez, amely lényegesen könnyebb, mint a régebben divatos nagy 9V-os elemek voltak, s így az egész elektronikai egység is sokkal kisebb. Ennek a gitárnak 128.000Ft.- az ára, amely egy elektroakusztikus Grand Auditorium Cutaway gitár esetében – tömör fedlappal – kifejezetten barátinak mondható.
X1S/DCE DARK HOLE
A végére pedig egy igazi dizájn darab maradt, amely Dreadnought Cutaway formájú, tömör fenyő fedlappal, mahagóni oldal és hátlappal, nato nyakkal és rózsafa fogólappal készült, és szintén a fent már említett Shadow Performer Pro Tuner EQ System-el szerelték fel. Ahogy az előző gitár formájánál említettem, hogy szinte minden esetben ösztönösen azt választja ki a szemem, úgy elmondható a Dreadnought gitárokról, hogy azokat pedig ugyanolyan ösztönösséggel választja ki a fülem. S bár nem vagyok gitárforma sovinizmussal vádolható – mivel bármit képes vagyok csodálni, ami szépen szól – mégis a számomra leggyakrabban tetsző hangzások e formavilág képviselőitől erednek.
Küllemét tekintve ez a hangszer sem hagyja hidegen az ember szépérzékét. A teljesen lekerekített, tökéletesen eldolgozott éleivel és az egész hangszert egységesen beborító, selymes matt fekete fényezéssel, valamint az ötágú csillagos berakásokkal teljesen beleillik pl. Richie Sambora világába. Ugyanakkor szerintem ezzel a hangszerrel egyetlen rocker sem szégyenlősködne a színpadon, különösen úgy, hogy a játékérzet és a kényelem tekintetében sem lehet belekötni semmibe. A megszólaló hang pedig ennél a modellnél a legdinamikusabb – a három közül – erős mély tónusokkal apelláló dús hangkép... élvezetes vele a játék. Az ára pedig 119.900Ft.-
Összességében mindhárom gitár igen kellemes benyomást tett rám, s ha a bevezetőben sugallott ár/szolgáltatás viszonyba az egyediséget is beleszámoljuk a szolgáltatási oldalon, akkor tényleg nem nagyon marad kihívója a hazai piacon a Baton Rouge ezen modelljeinek.
Kellemes próbálgatást kívánok: Andrásik Remo
2016. augusztus 4. 07:36