Folytatjuk életképek címmel indított önálló sorozatunkat, melyben ugyanazon kérdéseket tesszük fel számos hazai művésznek azt remélve, hogy a válaszaikból (önállóan és összességükben is) egyedülálló kép rajzolódik majd a hazai zenei életről és a zenész hivatásról.
Mivel foglalkozol éppen?
A koncertek mellett elkezdtük a negyedik G-Jam illetve a Karmapirin zenekar lemezeinek felvételeit, melyek idén jelennek meg és nemrég készítettem egy közös albumot Szirota Jennivel is. Emellett „természetesen dolgozom is, van egy saját vállalkozásom, mely lassan már 25 éve működik.
Mik a szakmai terveid a közeljövőre?
Különösebb konkrét tervem nincs, mindig az árral sodródom, de azért vannak titkon vágyaim, amiket egyszer mindenképpen szeretném ha megvalósulnának. Ilyen például egy, a kedvenc előadóimnak írt album, amikről már pár művésszel egyeztettem is. Majd meglátjuk mi sül ki belőle.
Új anyag? Koncertek? Szólótervek? Zenekari tervek?
Mint már említettem két új anyag is készülőben van, a Karmapirin zenekarral folyamatosan járjuk az országot, a G-jam ezáltal picit háttérbe szorult, persze a lehetőségekhez mérten megpróbálom működtetni.
Szerinted merre tendál a hazai zeneipar?
Nem tudok erre a kérdésre válaszolni.. mégpedig azért, mert igazából nem is figyelem. És őszintén...? Nem is érdekel. Úgy gondolom, hogyha valami életképes – legyen az bármilyen stílus – az fent marad a víz tetején.
Milyen pozitív/negatív trendeket tapasztalsz?
A negatívumokat kizárom, pozitívként talán, hogy egyre több az élő koncert és úgy veszem észre, hogy a közönség igénye is egyre nagyobb a hús-vér zenészekre.
Szerinted meg lehet élni ma a zenélésből - te ebből élsz?
Biztosan meg lehet, de én nem ebből élek és valószínű, hogy sosem ebből fogok :)
Mennyit keresel egy évben? (csak ha nem sért a kérdés)
Nem sért, de nem mondom meg :)
Milyen területről származik több bevétele ma egy hazai zenésznek: koncertből, vagy lemezeladásból, esetleg jogdíjakból?
Koncert+jogdíj. Lemezeladás szerintem haldoklik.
Mit gondolsz a zenészek hazai megítéléséről? Régen jobb volt a helyzet? Ha igen, szerinted miért?
Szerintem a jó zenészek nagy megbecsülésnek örvendnek, mind a szakma, mind a közönség részéről. Talán régen sem volt más a helyzet.
Van-e jelölted, hogy kiből lehet/lehet-e egyáltalán valakiből magyar világsztár?
Most kapásból tudnék mondani legalább három olyan zenekart, akik simán világszínvonalú produkciót tesznek le az asztalra. De azt, hogy miért nem azok, nem tudom. Talán a menedzsment hiánya, Pici ország vagyunk... na.
Mi a véleményed a tehetségkutatókról általában?
Nyilván születtek új csillagok, viszonylag sokan tudták kamatoztatni az ott elért ismertséget, népszerűséget. Tisztelem, becsülöm bármelyik előadód, aki elindult egy ilyen versenyen, én képtelen lennék rá. Viszont arra senki sem hívta fel a figyelmüket, hogy a pár hónap csillogás és mindennapi képernyőn szereplés után kemény küzdelem vár rájuk, és ugyanúgy meg kell harcolni minden apró sikerért. Ebben érzem talán a legnagyobb hibát a média részéről. Pár hónapig elhitették velük, hogy ez mindig így lesz, Jól kifacsarták őket, aztán süllyesztő. Persze tisztelet a kivételnek, akik nincsenek is kevesen.
Mi a véleményed a zenei utánpótlásról?
Csak kapkodom a fejem milyen tehetségek vannak. A tavalyi évben volt szerencsém gitárkurzusokat adni egy Gitártáborban, ahol megdöbbentem mennyire felkészültek akár már a tizenéves gyerekek is. Gyakorlatilag minden rendelkezésükre áll manapság az internet és a szoftverek révén, tehát nem kell nekik kagylózni és kitalálni a „hogyan működiket” egy szalagos magnó mellett, ahogyan azt mi tettük anno. :)
Mi a véleményed a fesztiválokról?
Idén több fesztiválon is felléptem, szerintem egyre színesebbek.
Mi a véleményed a zenei klubéletről?
A „klubozásnak” mindig is megvolt a hangulata, a G-jam-mel mondhatni rendszeresen járjuk ezeket a helyeket. A tapasztalat, hogy vannak életképes, folyamatosan programokkal feltöltött klubok, de a többség csak alkalom adtán rendez bulikat. Persze ez a gázsin is meglátszik :)
Szerinted mi lendíthetne a legnagyobbat a hazai könnyűzenei életen?
Talán a kiegyensúlyozottabb média megjelenés. Ha mindenki megkapná ugyanazt az esélyt és a közönség eldöntené, mint természetes szűrő, hogy mi az amire szüksége van.
Köszönjük a beszélgetést
2016. július 29. 07:54