Az életképek sorozatunkat ezennel kibővítjük a legfiatalabb kollégák irányába is. Igyekszünk minél több olyan zenészt/zenekart megszólaltatni, akik az elmúlt évben részt vettek a Cseh Tamás Programban. Ebben a sorozatban ugyanazon kérdéseket tesszük/tettük fel számos hazai művésznek azt remélve, hogy a válaszaikból (önállóan és összességükben is) egyedülálló kép rajzolódik majd a hazai zenei életről és a zenész hivatásról.
Mivel foglalkozol éppen?
Jelenleg életem minden területén igyekszem ötödik sebességbe kapcsolni. Elindultam egy úton, a felnőtté válás talán legmeghatározóbb korszakát élem most. Dolgozó nő vagyok, aki munka után indul zenekari próbára, koncertekre, vagy éppen tárgyalni a karrierjéről, mindeközben szól a zene a fülemben, és a fejemben, inspirálódok, és az ötletmorzsákat összegyűjtve kialakítom az előttem álló projectek gyakorlati szakaszait. Ha megengeded, idéznék egy hozzám nagyon közel álló együttestől, a Heaven Street Seven zenekar néhány szava tökéletesen leírja a jelenlegi helyzetemet: „Tervezek, mindennap tervezek, és megtervezem a holnapi tervemet, és holnapután majd a tegnapelőttől, egy tervet kérek kölcsön és kezdem előröl.”
Mik a szakmai terveid a közeljövőre?
Szeretnék minden jelenlegi feladatot szépen befejezni, az újakat elkezdeni. Egy magyar nyelvű kislemez most az én szívem vágyása, és rengeteg kooperáció, együttműködés, melyeket éppen most konkretizálunk.
Új anyag? Koncertek? Szólótervek? Zenekari tervek?
Ebben a sorrendben. A zenekarommal egy masszív próbafolyamat előtt állunk, nem is kicsit felturbózzuk a műsort. Szeretnék egy nagyon dinamikus, pulzáló koncertanyagot összeállítani, melyben az élő hangszerek mellett teret nyer az elektronika is. Független attól, hogy én világ életemben jazzt tanultam, meg tudok őrülni egy-egy drum&bass, vagy dubstep muzsikától. Szeretnék hát megőrülni a saját koncertemen is!
Szerinted merre tendál a hazai zeneipar?
Én azt látom, tapasztalom, hogy a közönség egyre inkább kíváncsi az őszinte, kendőzetlen megnyilvánulásokra. A közösségi média beköszöntével bárki belebújhat egy általa jónak ítélt karakter bőrébe, aki virtuális boldogságban és tökéletességben éli mindennapjait. Csak hogy az élet, mint mindannyian érezzük, nem egyenesen arányos a képernyőn látottakkal. 10-15 évvel ezelőtt azt imádtuk, aki hibátlan volt. Most, hogy Te is lehetsz az, úgy érzem ösztönösen keressük a felvállaltan tökéletlen szereplőket. Olyan ez, mint egy jó mély szippantás a friss levegőből. Én úgy érzem nagyon jó irányba haladunk, hiszen ha egyenlő arányban lenne makulátlan és emberi az előadó, teljes mértékben tudnánk azonosulni a hazai zeneipar képviselőivel.
Milyen pozitív/negatív trendeket tapasztalsz?
Kitágult a világ. Ma már nem kell ajtón kopogtatni ahhoz, hogy megmutasd mit tudsz, mit szeretnél közvetíteni. Adott egy esős szombat délután, mackónadrágban bekapcsolod a telefonod kameráját és előadod ami éppen eszedbe jut. Bamm. Kész a siker. Lehet így is csinálni, nem egy külföldi előadónak így sikerült a legnagyobb lehetőségekhez hozzájutnia. A közönségnek hatalma van. Rengeteget lendíthetnek a zenekar karrierjén akár egy kattintással is. Erre azonban könnyű rákapni és már nem elég, ha valaki jó abban amit csinál, lélekszaggató küzdelem folyik a figyelemért, ami nem biztos, hogy egészséges egy bizonyos szint után. A zenélésnek az lenne az értelme szerintem, hogy közösen örüljünk a dallamoknak, szövegeknek és a zaklatottság helyett béke érzést, hazaérkezést találjunk a zenében. Nagyon sokan vagyunk ebben a virtuális térben, lehetetlenség mindenkinek megfelelni. Éppen ezért én nagyon hálás vagyok azoknak, akik kíváncsiak rám, hallgatják a zenéimet, és jó érzést váltok ki belőlük.
Mit jelenthet a CSTP támogatás egy kezdő zenekarnak? Mit jelentett nektek?
Életem egyik legsűrűbb, legizgalmasabb időszakát. Ez a pályázat az egyik legjobb dolog, ami történhet egy feltörekvő zenekarral. Lehet akár mérföldkő, vagy egy nagyobb hőn áhított project megvalósulása is, ezt te döntöd el. A CSTP pont ettől izgalmas. Érdekes megfigyelni, hogy ki hogyan tud gazdálkodni, mire tudja fordítani a kapott összeget. Nem egyszerű résen lenni, és megfogni a legjobb lehetőségeket, de segítségedre vannak a mentoraid, akik elegendő szakmai tapasztalattal rendelkeznek ahhoz, hogy segítsenek neked a pályázati időszakban. Azt azért fontosnak tartanám megemlíteni, hogy a rengeteg szakmai lehetőség mellett, kaptam egy nagyon jó barátot is a mentorom személyében. Nem gondoltam volna, hogy minden téren ennyire jól kijövünk majd, és hát magától értetődően hosszú távon számítunk a másikra.
Jelentkeztek más pályázatokra, például az NKA, CSTP vagy más intézmény kiírására?
Folyamatosan figyelgetjük a pályázatokat és amire csak lehet, jelentkezünk. Így nyertem meg például egy előzenekaros pályázatot, ahol Gájer Bálint előzenekaraként számos produkcióban részt vehetek.
Szerinted meg lehet élni ma a zenélésből - te ebből élsz?
Az eleje mindig befektetés. Nincs olyan, hogy valaki varázsütésre befut, és hosszú távon fent tudja tartani ezt az állapotot. Ez ugyanolyan lépcsős rendszer, mint bármelyik másik munkahelyen. Azt gondolom meg lehet élni a zenélésből, de előbb neked kell áldoznod, nem is keveset. Én nem panaszkodom, mert az életem nagyon nagy részét a zenélés teszi ki anyagilag is, de amíg bírom, én szeretném megtartani a munkahelyemet. Jó érzés reggel bemenni dolgozni, mert rendszerben tartja az életemet és nem hagyja elúszni a teendőimet. Pontosan tudom délután milyen zenével kapcsolatos elintéznivalóim vannak, és délután sorra meg is oldom őket. A szervezettség fontos része a karrierednek, főleg amíg nincs, aki ezt a részét csinálja helyetted.
Mennyit keresel egy évben? (csak ha nem sért a kérdés)
Hú, ezt sajnos nem tudom megmondani. Havonta váltakozik. Függ a koncertek számától, és a kiadások mértékétől is, lehetetlenség átlagot vonni!
Milyen területről származik több bevétele ma egy hazai zenésznek: koncertből, vagy lemezeladásból, esetleg jogdíjakból?
Azt veszem észre, hogy megint nagy teret hódít a személyes megjelenés. A koncerteket kicsit mindig úgy fogom fel, mint egy csoportterápiát. Mindenki feszültséget levezetni, lazulni, pozitív energiát begyűjteni jár a koncertekre, és talán most van erre a legnagyobb szükség. Lemezeladás hanyatlik már egy ideje, a jogdíjak pedig libikókáznak. Koncertre szavaznék.
Mit gondolsz a zenészek hazai megítéléséről? Régen jobb volt a helyzet? Ha igen, szerinted miért?
Ezen soha nem gondolkoztam. Mindig azt figyeltem rám milyen hatással van az adott előadó, és abban biztos vagyok, hogy aki szívvel zenél és közvetlen a közönséggel, pozitív megítélésben részesül.
Van példaképed?
Minden olyan előadó, zenekar, akiken érzem, hogy őszinte dolog jön ki a szájukon, vagy a hangfalakon, és látom a befektetett munkát a produkción. BELGA, HS7, Fábián Juli, Anna and the Barbies, Kiss Flóra, Kelemen Kabátban, Maszkuráék, és még sorolhatnám...
Van-e jelölted, hogy kiből lehet/lehet-e egyáltalán valakiből magyar világsztár?
Hogyne lehetne! Ez csak a végtelen kitartáson és jó managemanten múlik. Pár év külföldi koncertezés, megjelenés, és bármikor rád nézhet a szerencse részegen
Hogy látod magad 20 év múlva?
Dögös mami leszek! Haha, csak viccelek. Ugyanilyen pörgésben látom magam 20 év múlva is, csak nagyobb építőkockákat fogok rakosgatni mint most. A zenélés egy élet munkája, bízom benne, hogy 20 év múlva is el leszek látva jó sok teendővel.
Mi a véleményed a tehetségkutatókról általában?
Alapkoncepció tetszik. Jó ötlet az, hogy szakmailag elismert emberek nyitnak az új tehetségek felé. Itt is arra kell vigyázni, hogy ne essünk át a ló túlsó oldalára, és ha hirtelen az öledbe pottyan a tuti díszdobozban, jól használd a kapott ajándékot és légy mindig résen.
Mi a véleményed a zenei utánpótlásról?
Zseniális tehetségek kerülnek felszínre nap mint nap. Nem is tudom, hogy lehet ennyi tehetséges magyar ember! Elég jók vagyunk azt kell, hogy mondjam, én nagyon szurkolok minden ügyes honfitársamnak!
Mi a véleményed a fesztiválokról?
Az, hogy koszos lesz a cipőm! Emellett nagyon szeretek fesztiválokra látogatni, ott játszani. Kicsit olyan ez, mintha mindenkinek szülinapja lenne és egy hétig azt ünnepelnénk! Pályakezdő zenekaroknak pedig természetesen nagy ugródeszka lehet, hiszen a látogatottság jóval magasabb, mint bármelyik másik koncertnél.
Mi a véleményed a zenei klubéletről?
Az, hogy a kluboknak szüksége van zenészekre, nekünk meg klubokra. Win-win szituációnak kéne lennie, remélem mind a két fél erre törekszik kis hazánkban.
Szerinted mi lendíthetne a legnagyobbat a hazai könnyűzenei életen?
Élőzenét, élőzenét mindenhova! Ha dupla ennyi szórakoztató/vendéglátóiparban dolgozó vállalkozó ragaszkodna az élőzenéhez, egészen más lenne az élőzene megítélése, és sokkal jobban meg tudnának mutatkozni a tehetséges zenészek!
Köszönjük a beszélgetést...
2016. július 2. 07:30