MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Krasznai Tünde – Bujdosó János: Metamorfózis

A 2013-as X-Faktorba „becsempészett” alter dal előadásával került a látóterembe Krasznai Tünde. Aztán két év elteltével az Európa Kiadó vendégeként láttam énekelni, majd idén tavasszal, már a csapat elő zenekaraként tűnt föl a színpadon Bujdosó Jánossal. Persze, ez idő alatt sok minden történt, például Tünde színészkedett is, valamint a Solaris koncertjén is vendég énekelt. Ebben az interjúban próbáltuk meg összefoglalni az átalakulás lényegét és napjaink történéseit is. 

Tünde, téged a kommersz média kedvelői az X-Faktorban láthattak, vagy pedig valami bulvár lapban volt körülötted felhajtás időnként. Röviden vázold nekünk légy szíves, hogy az X- Faktor után miket csináltál, mivel kezdtél foglalkozni! Mármint művészileg értem…

Tulajdonképpen az egész életem egyfajta önkeresés, önmegvalósítás céljával működik. Nem is igazán jellemező rám a Tv nézés, de egyszer csak egy spontán felkérés alkalmával az ország egyik legnézettebb showjába csöppentem bele: épp jó időben voltam jó helyen, ahol a műsor szerkesztői hallottak énekelni és épp olyan fázisában volt az életem, amikor úgy gondoltam, bármibe belekezdhetek, semmit nem veszíthetek. A tehetségkutatót egyfajta terápia-szerű metamorfózisnak éltem meg. Semmiképp nem a csillogás és a hírnév vezérelt, hanem a változás radikális eljövetele, mely lendített egyet régen dédelgetett álmaim felé.

A legemlékezetesebb pillanat a tehetségkutatóban, hogy én voltam az a szerencsés előadó, aki becsempészhette a tv nézőknek a magyar underground ismert dalát az Európa Kiadótól, a Popzenét. Visszagondolva, ez nem is lehetett véletlen, hogy abban éreztem magam a legjobban és ez egyfajta fricska volt a „nekem minden egyformán popzene” refrénnel, ami épp egy pop tehetségkutatóban hangzott el. 

Én ezt nagyon élveztem, úgy éreztem, talán valami maradandót sikerült hagyni magam után.  Aztán felfigyelt erre a Petőfi rádió és egy darabig játszotta is a felvételt, ami szintén egy rendhagyó történés volt és mindenképp fontos! Amikor döntősként utamra engedett az RTL Klub, azt gondoltam, bármi lehetőség jön velem szembe, meg kell ragadnom-tapasztalnom, hiszen rá akartam találni a valódi helyemre. Tereh István – ex-menedzserem – által megismerkedtem Éry Balázzsal – aki zongoraművész, zeneszerző, producer- és Kelecsényi László író-filmesztétával, valamint Gaál Ildikó rendező hölggyel, aki felkért egy monodráma-szerű előadás összeállítására. A téma: Karády Katalin és az én életem párhuzamának bemutatása volt a Művészetek völgyében. Az előadás jól sikerült, így logikusan folytatása is lett.

Klubokban vagy színházakban tudtad ezt játszani?

Ez később zenés estre redukálódott és Éry Balázs hangszerelésében, az én hangnemeimben, Kelecsényi László műsorvezetésével alkalmunk nyílt bemutatni színházakban, irodalmi esteken, kávézókban - Pesten és országszerte is. Egy számomra kedves részletet ki is emelnék egy kritikából: „Bár nem igazán hiszek felsőbb hatalmak létezésében, és általában igyekszem kerülni a pátoszt, mégis úgy éreztem: ha létezik kapocs valami varázslattal teli transzcendens lét és miközöttünk, akkor Krasznai Tünde – akárcsak Karády Katalin, s a nagyok – biztosan médium, aki tehetségét és előadó-képességét az istenektől kapta ajándékba.” Például a PIM nyári fesztivál, a Pozsonyi Piknik, a budaörsi kávéház, a Fészek művészklub, Kapolcs voltak a helyszíneink – többek közt. 

Vendégként aztán később felléptél az Európa Kiadóval is, én például tavaly Miskolcon láttalak…

Nagyon sokat adott a Balázzsal való együttműködés és Karády Katalin dalainak megformálása. Ez nagyon ösztönző volt, és úgy éreztem énekesnőként/előadóművészként mintha valami más is mocorogna bennem, mintha valami ki akart volna törni belőlem. Éreztem, hogy másképp kellene eljutnom az emberek füléhez, csak még nem tudtam a módját. Aztán úgy egy évvel ezelőtt jött egy váratlan vendégszereplés, ami megerősítette bennem ezt az intuitív, ösztönös érzést. Az a megtiszteltetés ért, hogy az Európa Kiadó, vagyis Menyhárt Jenő felkért a Millenáris Parkban megrendezett koncertre, hogy énekeljem el a „Mocskos idők” című slágert, ami énekesnőtől még nem volt hallható. Nagyon izgatott voltam az E.K. rajongók előtt a színpadon, de végül fantasztikus visszajelzéseket kaptam az előadásomról. Rendkívül jól inspirált Jenő dala, a szöveg s a közeg is, így Miskolcon is lehetőségem nyílt újra fellépni a zenekarral. Egyébként Müller Péter Sziámi volt a másik meghívott vendég, ami még pluszban emelte izgatottságom fokát, hiszen nagyra becsülöm a magyar alternatív világ megteremtőit, elismert előadóművészeit és velük egy színpadon állni, nekem ez eléggé új volt, mégis olyan ismerős.

Te kacérkodtál a színészettel is, ha jól tudom.

Igen, de nem csak kacérkodtam, nyitott vagyok továbbra is. Sajnos már akkor írt róla a bulvár, amikor még csak az elején jártam a színészmesterség elsajátításában. Még sehol sem tartott a Kazán István Kamaraszínház szervezésében/rendezésében a Brigitte Bardot darab, pedig izgalmas karakter lett volna, tudtam volna azonosulni a színésznő nehézségeivel... Mégis úgy éreztem, ez nem az én fejlődésemről szól, hanem a színész tanfolyam reklámjáról. Ez a kitérő sok energiát és időt is elvett tőlem és háttérbe szorult a zene is. Mindemellett a legfőbb célom az volt abban az időszakban, hogy megszakítsam a bulvárral való kontaktust, megjelenést, hogy egy magamhoz méltóbb sajtó felületet érjek el. Ehhez tudatosan kellett irányítanom a történéseket, így akármennyire vonzott a kihívás, azt a nehéz döntést hoztam, hogy ebben a projektben nem veszek részt tovább. Viszont remek lehetőség volt arra, hogy egy újabb szerelem érjen, a színjátszás művészete, ezért hálás lehetek Krisz Lászlónak. 

Szóval továbbra is vágyom a színház érzékenységére, szenvedélyesen szeretem, de inkább az alternatív színtársulatok kötnek le. Például rajongok a Holdongolf projekt RS9-ben tartott előadásaiért, Formanek Csaba Radikális szabadidő színházáért, és ha tehetem, mindig elmegyek egy-egy előadásra. Ezt egyébként mindenkinek ajánlom figyelmébe!

Akkor most térjünk át napjainkba! Tavasszal az Európa Kiadó előtt játszol egy duó formációval, amelyben a társad Bujdosó János. Ő ugye egy ismert alteros, underground zenész, láthattuk a Kistehénben, a Specko Jednoban és sok más helyen is. Mióta zenéltek együtt, hogy jött ez a kapcsolat? Elég szokatlan ez a duó felállás: ének- gitár.

Igen, legalább annyira szokatlan a felállás, mint amennyire szokatlanok vagyunk mi magunk is. Nemrég elmentem a Gödör klubban megrendezett Balaton koncertre, ahol előzenekarként Bárdos Deák Ági és Bujdosó János játszott. Akkor este épp összefutottam Menyhárt Jenővel, aki felhívta a figyelmemet Jánosra. Én is észrevettem milyen nagyszerű, virtuóz gitáros, az első megpendített húrnál kinyílt a lelkem muzikalitása felé, ritkán éreztem hasonlót. A koncert után oda is mentem hozzá és megkérdeztem, nincs e kedve összeállni velem. Az első pár próbán kiderült, hogy egy nyelvet beszélünk, s mindkettőnk autodidakta tudása jól találkozik és képez valamilyen egyedi hangzást, amit a visszajelzések szerint, úgy tűnik, a közönség is élvez és nyitottak az újra. Ösztönösen élünk a színpadon, ami még ad egy pluszt a közös atmoszférához.

Nem is volt terv olyan irányba, hogy nagyobb létszámú lesz a csapat? Eleve csak duóban gondolkodtatok, hogy így lesztek ketten?

A távlati célok között mindenképp saját dalok készítése szerepel, zenekaros előadással. Ugyanakkor, jelenleg ezt a minimál felállást erőltetjük, azaz csak duóban zenélünk, ezzel is megmutatva másoknak és magunknak, hogy ennyire kevés hangszerrel is meg tudjuk tölteni a levegőt zenével. Úgyhogy lépcsőfokonként haladunk a duó formációból zenekarrá építkezve.

Hát, így a jó, nem hagysz ki egy lépcsőfokot sem. Hol volt már fellépésetek?

Horváth Éva Mónika festőművésznő kiállítás megnyitóján a művésznő saját performanszának a részei voltunk egy dallal az A-38-as hajón. Aztán meghívott minket - ennek láttán, hallatán- Rabóczky Judit Rita szobrászművésznő, saját kiállításának megnyitójára s egyben a Raiffeisen bank galéria 15 éves záró eseményére. Ez egyébként a Youtube-on is megtekinthető! Ekkortól kezdődött a duónk gyakorlati létezése. Az első egész estés repertoárunkat a budapesti Lumen kávézóban mutattuk be március elején, aztán pedig elkezdődött a turné az Európa Kiadó elő-zenekaraként, Békéscsabán és Miskolcon. Aztán április elején a Gólya közösségi központban léptünk fel a NéhaÖt sorozat keretén belül. Erről olvasható egy érdekes beszámoló, amit ajánlok a figyelmetekbe:

http://librarius.hu/2016/04/24/a-diva-megszokott-eltunt-a-kozonseg-elol/ 

A soron következő esemény május 20-án lesz. A Cseh Tamás program által támogatott előzenekaros koncertünk Budapesten, a B32 Galéria és kultúrtérben lesz látható-hallható, szintén az Európa Kiadó előtt. Friss fellépéseinkről egyébként a Facebook oldalamon mindig van információ:

http://https://www.facebook.com/Krasznai-T%C3%BCnde-391222124336612/

Akkor most beszélj nekünk arról légy szíves, hogy milyen dalok hangzanak el, ha ti elmentek koncertezni!

Egyelőre a programunk java része feldolgozásokból áll, de olyan feldolgozásokból, amiket viszonylag kevesen ismernek, igaz ez nem annyira volt szempont. Többek között Karády Katalin, a Chicago Art Ensemble, Screaming Jay Hawkins, a Jefferson Airplane, LGT, Kovács Kati, Zalatnay Sarolta és a Neurotic dalai szólalnak meg. Igazából a zenénket egy pszichedelikus, alternatív rock stílusnak mondanám, ha kategorizálni kellene, de ezt mi sem tudjuk még pontosan meghatározni.

Saját dalokban gondolkodtok e, illetve tervezitek, hogy stúdióban felvesztek valamit ízelítőnek a mostani repertoárból?

Már említettem, hogy a saját dalok írása a legfőbb távlati célunk, már játszunk is ilyet, de most a duóra összpontosítunk és a feldolgozás dalokat tökéletesítjük, s örökítjük meg, nem csak a jelen generációjának. A kortársaink már lassan elfeledett vagy talán sosem hallott dalait tartjuk a programban, például: az LGT-től az Eső és és én-t, a Szeress nagyon-t, amelyek véleményünk szerint, még ma is aktuálisak és különlegesek, és nem utolsó sorban saját dalomat, a Tündemese „Bujdosós” verzióját.

PAYA


2016. május 14. 06:54

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA