MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Peavey Micro fejek – Classic, ValveKing, 6505

Manapság divatba jöttek az úgy nevezett „coffee table” erősítők. Ez az elnevezés a cucc méretére utal, nem a stílusára – persze nem akkora, mint egy dohányzó asztal, hanem elfér rajta, sőt azon tartható. Gondolom azon embercsoport tagjainak találták ki, akik főleg otthon zenélnek hobbiból, vagy akár felvételeket készítenek otthon (nem ördögtől való, ma már szinte mindenki ezt csinálja az egész világon). Sokunknak nem adatik meg a lehetőség, hogy kitekerjünk egy 100 wattos fejet otthon hajnali háromkor – én mondjuk vágyom rá.

Ezek az erősítők jellemzően csövesek (minden sarkon álltam már – bocsi) – külsőre és belsőre, hangzásukban hozzák egy-egy ikonikus erőlgető karakterét, csak jóval halkabbak is tudnak lenni és kisebbek, mint egy orvosi táska. Ezt megcsinálta a Peavey-n kívül a Marshall, a Mesa, az Orange, a Vox, szerintem az EVH is.

A Peavey úgy érezte, hogy azzal szolgálja ki eme piaci rés titokzatos vásárlóit a legjobban, hogy egyből három verziót is készít néhány legendás modellje alapján: a Valveking-et, a Classic-ot és a 6505-öt.

A Classic

Nagyon szerettem. Elegáns kis csomag, tweedborítás, krómozott sasszé. A Classic kétcsatornás: egy tiszta, egy overdrive. Az erősítő karaktere ugyanolyan, mint a nagy testvéré. A tiszta az tiszta. Nagyon. Ez volt a cél. Olyan 6-ig tekerve marad is tiszta, majd beindul egy nagyon jó torzítás, elég vastag, de mindenképp klasszikus hang, semmi darázsfészek, nagyon kényelmes hangkitartással. Teljesen kitekerve nagyon blúzos, 20 wattos állásban hangos is. Itt már nyilvánvaló módon egy kicsit kompresszál. Érdemes játszani az attenuator és a csatorna hangerő variációival.

Az overdrive csatorna nagyon kellemes minden állásban. A klasszikus brit „krancs”-tól, egy modernebb „pívís” overdrive-ig, ami a gain vége felé rendkívül maszkulin, egy ilyen kis erőlgetőhöz képest meg pláne. Nem metálosan gyors, de nagyon rockos.

Van egy zengetőnk is, ami teljesen autentikusan szól, szerintem digitális, de rugós hangja van, lábkapcsolóval kapcsolható ugyanúgy, mint az effect loop és a két csatorna.

ValveKing

Ez is egy kétcsatornás erősítő. A hangsúlyt itt az erősítő variálhatóságára fektették, gondolok itt elsősorban a tiszta csatornára. Rendelkezik egy bizonyos Vari-class potival, ami a hang karakterét változtatja. Ez az A-típusú vagy az AB-típusú végfokokra utal (pl. Vox – modernebb Marshall). E kettő közül – pontosabban között – bárhová állíthatjuk a végerősítőt, mindig más és más-jellegű hangot kapunk. Itt érdemes tekergetni a tiszta csati hangerő gombját, nagyon klassz tiszta, félig torz beállításokra lelhetünk, a country-tól a U2-ig. Zseniális!

A torz csatorna jól működik, itt is a „tól-ig”-ek jutnak az eszembe – a „krancstól” a metálig. Itt nem éreztem azt a markáns egyéniséget, mint a Classic-nál, vagy pláne a 6505-nél. Teszi a dolgát, de nem az én világom. Itt is ugyanazt a reverb-et hallhatjuk, és ugyanúgy kapcsolhatjuk lábbal a csatornákat.

6505

A kedvencem a három közül. A legendás 5150, ma 6505 miniváltozata. Elég jól hozza az eredeti karaktert, pláne 6505-ös ládán. Ezeket az erősítőket saját ládájukkal ajánlják – ez egy Greenback láda a 6505 illetve a ValveKing esetében, a Classic-hoz V30 tartozik (nekem jobban bejön greenback-kel). 1x12-es és 2x12-es kivitelben létezik.

A tiszta csatorna 4-es állástól már torzít, ha „krancs”-módba váltunk 6-oson már komoly rock-hangok érkeznek. Minden hiedelemmel ellentétben lehet jó tiszta hangot találni a 6505-ön, mindenféle extrém „ekúzás” nélkül is (pláne single piköpökkel). Ezt be fogom mutatni a most aktuális kurzus-körúton, amin több Peavey-erősítőn is játszom.

A piros csatorna fenomenális, olyan, mint a nagy tesón, talán nem karcol annyira. A gaint négyes állásnál feljebb nem használtam, nem volt rá szükség.

A Lead csatorna az, amiért az emberek megveszik a 6505-öt, pedig ez a cucc ennél sokoldalúbb, okosan lehet kiosztani a csatornákat, lábkapcsolóval lehet választani a három mód közül, szóval igencsak használható. Sebességre ugyanolyan gyors, mint az eredeti, nem üt akkorát, de ez nem elvárható egy 20 wattos fejegységtől. Itt is van reverb, ami 6505-nél csak kombó-verzióban fellelhető.

Mindent egybevetve kellemes meglepetést okoztak a mini fejek. Akinek nincs szüksége irgalmatlan hangerőre, nem szeret cipekedni, annak mindenképp ajánlom. Jó gitározást!

Tisztelettel, Madarász Gábor


2016. március 25. 08:36

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA