MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Életképek – TWENTEES

Az életképek sorozatunkkal igyekszünk minél több olyan zenészt/zenekart is elérni, megszólaltatni, akik részt vettek, vagy vesznek a Cseh Tamás Programban. Ebben a sorozatban ugyanazon kérdéseket tesszük/tettük fel számos hazai művésznek azt remélve, hogy a válaszaikból (önállóan és összességükben is) egyedülálló kép rajzolódik majd a hazai zenei életről és a zenész hivatásról.

Mivel foglalkozol éppen?

A zenélés mellett végzős vagyok az egyetemen, egy független kiadónál valamint újságíróként dolgozom.

Mik a szakmai terveid a közeljövőre?

Minél nagyobbra növeszteni a zenekaromat, ezáltal minél több emberhez eljuttatni.

Új anyag? Koncertek? Szólótervek? Zenekari tervek

Május elején jelenik meg a második nagylemezünk, de erről már április elején kihozunk egy vadiúj dalt szövegvideóval. Május 21-én mutatjuk be a közönségnek az albumot a Gozsdu Manó Klubban, ősszel egy nagyobb zenekar előtt vagy más zenekarokkal összefogva szeretnénk országos lemezbemutató turnét csinálni.

Szerinted merre tendál a hazai zeneipar?

Az egyébként is gyér, most pedig a jelek szerint erős átalakulások előtt álló rádiós piac ad okot aggodalomra. Emellett nagyon erősen húzunk mindenben az online felé, ott is inkább a virtuális tartalmak dominálnak, a zenei sajtó véleményvezér-szerepe csökkent. Jelenleg a hip-hop az úr, a gitár, a rockzene nem menő, nem tudom, hogy ez változik-e mostanában.

Milyen pozitív/negatív trendeket tapasztalsz?

Pozitív trend, hogy a nehézségek ellenére rengeteg új előadóról lehet hallani, és bár sokan feladják a kezdeti csalódások után, bőven van utánpótlás a hazai zenei életben. A kezdő zenekarok egyre profibbak, képesek maguktól eljuttatni a zenéjüket különböző felületekre, és tudják, mit hogyan érdemes csinálni. Kedvezőtlen – főleg a feltörekvő előadóknak – az infrastruktúra hiánya, szinte lehetetlennek tűnik „kiütni a ringből” azt a tíz-húsz nagyobb zenekart, akik képesek országos turnét csinálni és releváns nézőszámot produkálni. Kevés a klub, annál is kevesebb a jó klub.

Mit jelenthet a CSTP támogatás egy kezdő zenekarnak? Mit jelentett nektek?

A CSTP-t remek kezdeményezésnek tartom, több nyugati országban láthatjuk, hogy jó, ha az állam is besegít a zeneiparba. A CSTP támogatás egy kezdő zenekar számára megerősítés, arra gondolsz, hogy „igenis van értelme csinálni”. Olyan kötelességeket kell vállalnod, mint a dalszerzés és a klipforgatás – ezeket magadtól, támogatás nélkül is csinálnod kell, hatalmas segítség, hogy ehhez nyújtanak anyagi támogatást. Külön jó, hogy nem csak pénzről van szó, hanem megjelenési lehetőségekről a médiában, fellépésekről, stb.
Számunkra azt jelenti a program, hogy miután leálltam a szobám körbeugrálásával az örömtől, amikor megtudtam a hírt, fellélegeztem, hogy a zenekar stabilan fölfelé ívelő pályára került a következő fél-egy évre nézve. Rajtunk, az érdekérvényesítő képességeinken és a szerencsén múlik, hogy ez a felfelé ívelő görbe mennyire lesz meredek.

Jelentkeztek más pályázatokra, például az NKA, CSTP vagy más intézmény kiírására?

Biztosan fogunk még, pályáztunk korábban is az NKA-hoz.

Szerinted meg lehet élni ma a zenélésből - te ebből élsz?

Meg lehet élni, bár nem könnyű, de van rá több példa. Viszont a Twentees ettől még nagyon messze van. Ez nem is baj egyébként, nem az a célunk, hogy ebből éljünk, a zene senkinek sem bevételi forrás nálunk, amit megkeresünk, azt visszaforgatjuk a zenekarba. Ha egyszer előáll viszont egy olyan helyzet, hogy lesz lehetőségünk ebből élni, annak csak örülni fogunk.

Milyen területről származik több bevétele ma egy hazai zenésznek: koncertből, vagy lemezeladásból, esetleg jogdíjakból?

Egyértelműen koncertből.

Mit gondolsz a zenészek hazai megítéléséről? Régen jobb volt a helyzet? Ha igen, szerinted miért?

Nincs gond a zenészek megítélésével. A közönség tiszteli, szereti az előadókat, más kérdés, hogy nem sok mindenkinek van pénze elmenni koncertekre. Bár nagyon nem értek egyet Sickratman gyűjtésével, az ő esetében láthattuk, hogy milyen összefogásra hajlandóak az emberek egy zenészért.

Van példaképed?

Több is. Nem a legmegfelelőbb szó rájuk a példakép, inkább olyan inspiratív személyeknek nevezném őket, akik nagy hatással vannak rám. Itthonról ilyen például Likó Marci és Papp Szabi.

Van-e jelölted, hogy kiből lehet/lehet-e egyáltalán valakiből magyar világsztár?

Világsztár nem lesz belőlük, de a jelenlegi trendekből kiindulva szerintem tényleg van esélye az Ivan & The Parazolnak és a Middlemist Rednek. Ők itthon nagyon ügyesen csináltak hype-ot abból, ami külföldön nem volt átütő siker, de szerintem megvan bennük az, amivel bekerülhetnek a nemzetközi köztudatba. A Parazolban különösen tetszik az, hogy kb. egyáltalán nem foglalkoznak a kritikus hangokkal, elképesztően agilisak és a „csakazértis” mentalitás alapján cselekszenek – pont így van esélyük elérni azt, amit szeretnének.

Hogy látod magad 20 év múlva?

Nem szoktam ilyeneken gondolkodni. Remélem, addigra elérem a céljaim nagy részét és nem bosszankodva fogok cigizni a teraszon azzal, hogy „nekik bezzeg sikerült, nekem meg nem”.

Mi a véleményed a tehetségkutatókról általában?

A tehetségkutató mint olyan jó dolog, csak nem szabad túlmisztifikálni. Képes kisebb-nagyobb lökéseket adni zenekaroknak, előadóknak.

Mi a véleményed a zenei utánpótlásról?

Ahogy korábban is írtam, van bőven feltörekvő, jó produkció. Nekem egyedül az nem tetszik, hogy általában valakire, valakikre mindig próbálnak hasonlítani, egy fokkal nagyobb egyediségnek örülnék. Simán elképzelhető viszont, hogy most valaki kinevet, mert az én zenekarom is csak másokra próbál hasonlítani, ezt nem tudom, mert magamat kívülről nem vagyok képes szemlélni.

Mi a véleményed a fesztiválokról?

Elég kényelmes gyerek vagyok, szeretem a tiszta szobát és a rendszeres kézmosást, ezért nyűgös szoktam lenni kicsit a fesztiválokon, de imádom őket. Nem az a fesztiválozó vagyok, aki bulizni szeret rajtuk, 99%-ban a zene miatt járok ilyen rendezvényekre. Imádom, hogy bármerre nézel, csak zenét hallasz és látsz.

Mi a véleményed a zenei klubéletről?

Szintén írtam korábban, hogy kevés a klub és annál kevesebb a jó klub, de azt például üdvözlendő dolognak tartom, hogy a CSTP a klubokat is támogatja.

Szerinted mi lendíthetne a legnagyobbat a hazai könnyűzenei életen?

A segítőkészség és a nyitottság.

Köszönjük a beszélgetést.


2016. március 18. 19:26

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA