MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

MEINL Percussion – Figyelemre méltó eredmények...

Perger István „Guszty” vagyok, ütőhangszeres zenész (zajfelelős) és hangszerkészítő. A szakmában eltöltött 30 év alatt számos gyártó sok különböző hangszerén volt szerencsém játszani, rengeteg tapasztalatot szerezve ezzel. Arra kértek, hogy a MEINL Percussion elmúlt két évben piacra dobott újdonságaiból szemezgessek, próbáljam ki és írjam le a tapasztalataimat. Megszokhattuk, hogy a MEINL cég minden évben újításokkal jelentkezik, a kisebb formai átalakításoktól a vadonatúj koncepción alapuló, eddig nem létező hangszerekig. Idén sincs ez másképp, és az eredmény figyelemre méltó!

TMCP Cajon Pedál

Több cajon pedált is próbáltam az elmúlt két évben. A MEINL pedálja több alapvető dologban is különbözik a többitől. Ezek közül a legszembetűnőbb a bowden elhelyezkedése. Amíg más típusoknál függőlegesen csatlakozik mindkét elembe, a lábgépbe és az ütő mechanikába, a MEINL cajon lábgépnél ez a kivezetés vízszintes. A bowden is vastagabb mint a többi gyártmánynál, ezáltal lazábban, könnyebben mozog. A pedál lenyomásakor azonnal reagál az ütőoldal, nincs „késés”! A pedálerő beállítására több rugó is szolgál, így nagy pontossággal be lehet szabályozni azt. Szinte minden állítható a pedálon és az ütő mechanikán is. Ezeknek a precíz beállítása több időt vesz igénybe, de megéri.

Újdonság az ütőfej is. Eltérően a többi gyártmánytól a MEINL ütőfeje korong formájú és félkemény szivacs az anyaga. Mivel a fej - formájából adódóan - csak akkor szól szépen, ha a korong síkjában felfekszik a cajon frontlapjára, ennek szögét is lehet állítani. A hangja melegebb, puhább, mint a gömb formájú fejeké, mégis határozott pontos hangot hallunk. A cajont egy satu mechanikájú szerkezetbe tudjuk rögzíteni, amire az ütő mechanikát ugyanúgy fogatjuk fel, mintha egy lábdob kávájára tennénk. Ez stabilan tartja a hangszert, így a fej mindig ugyanoda üt.

Egy dolog van, ami nekem problémát okozott, hogy nincs hozzá szállító eszköz, doboz. A bowden kivezetése miatt ügyesen kell elhelyezni a táskában, de jó lenne hozzá egy kemény doboz, amiben biztonságosan szállítható lenne ez az érzékeny műszer!

MCS1-BK Mountable Cajon Snare

Nagyon jó ötlet ez a cajon pergő! A korong formájú test belsejébe az ütőlap alá, pergőhúr van beépítve, így állandó rezgő hangot biztosít. A hangszer nagyon érzékeny, kitűnően használható kézzel, ujj technikával, vagy cajon seprűvel (CB1), esetleg puhább unplugged verővel. Azzal, hogy állványra lehet szerelni, gyakorlatilag bárhová lehet helyezni, a hangszerelésnek vagy kézrendnek megfelelően, jobb vagy bal kézre, esetleg középre.

CFT5-BK Cajon Foot Tambourine

Ügyes kis szerkezet! Tépőzárral lehet a cipőre rögzíteni a csörgőt. Ez a tépőzár úgy van megtervezve és kivitelezve, hogy ne változtassa meg az érzetet, ahogy a zenész a pedált, vagy a tempót üti a lábával. A hangszer igen érzékeny, erős hangú és határozott rövid lecsengésű, ezért pontosan lehet vele ritmust adni.

WCAJ300NT-SO Cajon

Ez egy középkategóriás cajon Striped Onyx frontlappal. A hangszer belsejében, a felső peremtől lefelé irányulva kettő darab sodrony biztosítja a „pergőhangot”. Ezek a sodronyok fixen vannak rögzítve, így nincs lehetőség nyomásának változtatására. A cajon közepesen érzékeny, de meggyőző különbség van a mély és magas hangok között. Ahhoz, hogy szép hangot kapjunk, mint minden hangszeren, ki kell gyakorolni a megfelelő ütésmódot. A hangszer hátulján lévő rezonátor lyuk belső oldalán merevítő perem található, ami nemcsak stabilabbá teszi a hátfalat, de megkönnyíti a csiptetős mikrofon rögzítését is.

PA12CN-M-TF-H   12”-os Pandeiro

Ez a hangszer a tradicionális fa pandeiro továbbfejlesztett változata, amit elláttak egy bilinccsel, amellyel állványra lehet rögzíteni. A műanyag ütőfelület merevebb és keményebb, mint az állatbőr, de jól hangolható, pára- és hőmérséklet-változás esetén is megőrzi feszességét, és hangmagasságát. Az állványra rögzítés hátránya, hogy megszünteti azt a lehetőséget, hogy a fogó kéz mozgatásával különböző szögekben tudjuk megszólaltatni a dobot, cserébe a felszabaduló kezünk új ritmusok kikísérletezésére ad lehetőséget, valamint más hangszerek használatát teszi lehetővé. Például cajonozhatunk vagy egyéb effekt hangszereket is használhatunk. Ha állványon van a hangszer és ráütünk, az az ütés hatására kileng, és a csörgők az oda-vissza mozgásnál is megszólalnak. Ez a duplázás új ritmusképletek kidolgozását teszi lehetővé.

PA10A-BK-NH-H  10”-os Pandeiro

Ez a Pandeiro különleges ütőfelülettel van ellátva. A hangszer teste műanyagból készült és ugyanolyan felfogató bilincs van rajta, mit a 12”-os Pandeiro-n. Az ütőfelület neve Napa Head, ami egy vastag kétrétegű bőr, alul egy keményebb plastic, felül egy puhább műbőrszerű anyag.  A hangja emiatt mélyebb mint amit gondolnánk egy 10”-os pandeiro-ról. Ez az új hangszín, új lehetőségeket ad a hangszerelésben is.

CRING Lábcin csörgő

Érdekes újítás egy olyan fém gyűrűre szerelt csörgősor, ami nincs rögzítve sem a cintányérhoz, sem az állványhoz. Egyszerűen a saját súlya tartja a lábcinen és a cintányér kúpja tartja megközelítőleg koncentrikusan. Ha a lábcint verővel ütjük, nem szólal meg a csörgő, csak akkor szól, ha a lábcint hirtelen összecsukjuk. Ilyenkor a lábcin rövid hangja kiegészül egy hosszabb csörgő hanggal. Ebbe a hangba belekeveredik a lábcin anyagának hangja is, mivel a csörgő fém gyűrűje teljes felületén ráfekszik a felső tányérra. Határozott kettő-négyet, vagy negyedhangokat tudunk vele produkálni, ami egy akusztikus zenekarban nagy segítség lehet a tempó tartásánál.

CB1 Cajon seprű

Jól használható, vastag unplugged seprű, műanyag szálakkal. Kellemes hangot lehet vele létrehozni egy cajon frontlapján, de jól használható az effekt hangszereken, cintányérokon is.  Kényelmes, jó fogású verő, amin a szálak lengését ütőnként két-két gumigyűrűvel tudjuk szabályozni. A rövidebb kemény hangoktól, a lágyabb puhább hangokig széles spektrumban használható.

CA10S   10”-os splash cintányér

Ez egy közepes vastagságú splash tányér, ami jól használható verővel és kézzel is egyaránt. Határozott, erőteljes hangja jól megkülönböztethető a vékonyabb anyagú tányéroktól. Kevésbé sérülékeny, nem reped el könnyen, jól alkalmazható akusztikus és nagyobb zenekari hangszerelésekben is.

BBTA2-BK  pergőre szerelhető tamburin

Ennek a hangszernek az angol neve:”backbeat tamburine”, azaz visszaütő tamburin, ami teljesen igaz. A szerkezetet ráfektetjük a pergőbőrre, közvetlen a káva mellé, és egy tépőzárral rögzítjük, aminek a bőr felőli oldala öntapadós. A lapos fa keretre szerelt fém tányérkák akkor szólalnak meg, amikor a pergőt megütjük, de nem az ütés pillanatában, hanem egy kicsit később. Ütéskor a bőr mozgása a hangszert feldobja, és visszaeséskor a tehetetlenségi erőtől csapódnak össze a csörgő lapocskák. Ez a minimális késés pont elég ahhoz, hogy a pergőhangtól elkülönülten hallható legyen a csörgőhang, így egy telítettebb, vastagabb hangzást kapunk, és kiválthatjuk az énekes csörgőzésének esetleges bizonytalanságát. A hangszer formájából adódóan nem zavarja a pergő használatát, de funkcióját igazán csak a határozott, erős ütéseknél tudja teljesíteni. A tépőzárnak köszönhetően egy mozdulattal fel és leszerelhető, így ha nincs rá szükség, nem zavar.

Guszty


2016. március 13. 19:29

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA