Tizenhárom éve született, de nem szedett magára azóta egy kilót sem, és ez mégsem vált a hátrányára. A Garry Powercube digitális végfokcsalád első tagjára akkoriban még hitetlenkedve néztek, ma már körbevesznek bennünket a D osztályú erősítők…
Nem meglepő ez, a Garry ELECTRONIC mindig élen járt az innovációban, a kis tömegű, hónalj alá vágható nagy teljesítményű végfok akkor még kuriózum volt. A hitetlenkedőket azonnal elhallgatatta a hangja, de hát a digitet akkor még szokni kellett! A tizenhárom év alatt kétszer is megújult a család, és ez a külsején is hozott átalakításokat. 2016 ismét fordulópont, autós hasonlattal élve „ráncfelvarráson” esett át a PC sorozat. Ez a kívül minimális (bevált csapaton ne változtass!), belül viszont jelentős változásokat hozott.
Előlap, intelligens termikus védelem
A PC sorozat minden darabja 2U magas fél rack (9,5”) szélességű dobozba került beszerelésre, minden kezelőszervük, csatlakozóik megegyeznek, csak a felirat árulkodik az eltérő teljesítményről. A régi különböző színű előlap eltűnt, 2016-tól mindegyik bordó szellőzőráccsal készül, alkalmazkodva a többi garry készülék (pl. DI-BOX) színéhez. Ez a rács takarja a szűrőbetétet, a készülék elölről szívja be a levegőt, és értelemszerűen hátul fújja ki, a beszereléskor ezt fontos figyelembe venni. A szűrőbetéteket időnként tisztítani kell, annak függvényében, hogy mennyire mostoha körülmények között használjuk, bár a végfok kiváló hatásfoka miatt nem igényel túlzott hűtést, így a szabályozott ventilátornak nem sok levegőt kell szállítania, vagyis koszt is kevesebbet szív be. Akár egyedül, akár kettőt összeszerelve rack-esíthető a készülék egy praktikus kiegészítővel.
A készülék előlapja jól áttekinthető, könnyen kezelhető. Minden fontos kijelző és kezelőszerv itt található, letisztult dizájn, ipari sztenderd. Baloldalra került a nagy bekapcsoló gomb, jobbra pedig a hangerő szabályzó potenciométerek. A kapcsoló mellett kaptak helyet a működést ellenőrző áramkörök visszajelző LED-jei. Bekapcsoláskor egy gyors ellenőrzés után a zöld READY LED ad szabad utat: használható a végfok. Bármilyen belső meghibásodás, túláram, vagy rövidzár védelem miatti beavatkozásra csatornánkénti piros visszajelző hívja fel a figyelmet. (ChA, ChB) A termikus védelem külön sárga LED-et kapott, a többfunkciós és többlépcsős áramkör pillanatnyi állapotáról itt tájékozódhatunk. Ha a készülék belsejében emelkedni kezd a hőmérséklet, a védelmi áramkörök elkezdik felpörgetni a ventillátort, hogy megnöveljék a szállított levegő mennyiségét. Nem kell megijedni, hideg erősítő bekapcsolásakor csak egy pillanatra pörög fel a ventilátor, utána leáll, s addig nem is indul el, amíg szükségessé nem válik. Ha a hűtés az emelt fordulatszám mellett sem elég hatásos, s a félvezetők belső hőmérséklete kezdi megközelíteni a 85°C-t, az előlapi sárga LED villogni kezd, hogy figyelmeztessen a közelgő túlmelegedésre. Ha a maximális fordulatszámú ventilátor sem tud kellő mennyiségű levegőt szállítani, az automatika elkezdi csökkenteni a hangerőt (ez által csökkentve a keletkező hőt). Ha az extrém körülmények miatt ez sem segít, lekapcsolja a végfokot: folyamatosan világít a TEMP LED. Lehűlve alaphelyzetbe áll vissza automatikusan. A két hangerőpoti mellett ötszegmenses kijelző mutatja a kivezérlés aktuális állapotát. A kijelző utolsó piros LED-je már a beépített peak limiter működését jelzi: nem tudjuk túlhajtani a végerősítőt, nincs reccsenés, nincs hangszóró gyilkolás.
Hátlap
A Powercube hátlapja szintén rendkívül funkcióorientált. Egyik oldalon a két Neutrik mama XLR alj fogadja a bemeneti jelet, ami természetesen szimmetrikus, közte az üzemmód kapcsolót találjuk. Tulajdonképpen ez a hídkapcsoló, de ettől kicsit összetettebb a működése, kicsit később elmondom. A hátlap átellenes oldalán a két Neutrik Speakon adja ki a felerősített jelet, az (1+ 1-) érintkező páron az A-B csatornáét, a (2+ 2-) érintkezőkön a hidalt jelet. Ugyanitt található a hálózati műszercsatlakozó is. Középen a nagyméretű ventilátor gondoskodik a hűtésről.
Üzemmódok
Megérnek pár mondatot az üzemmódok külön is. Alapesetben a legtöbb végfokot sztereó üzemben használnak, ide kapcsolva a végfokot a jobb oldal az egyik csatornára, a bal a másikra kerül, egymástól függetlenül használva a két csatornát. Belül azonban kicsit megbolondították. Az egyik csatorna a bemenet után fázisfordított lesz, de hogy ez a kimeneten ne okozzon problémát, ott visszafordítják. Ennek a látszólag értelmetlen megoldásnak több haszna is van. Sztereó üzemben a két oldal ellentétes fázisban terheli a tápot (amikor az egyik a pozitív tápot húzza, a másik épp a negatívot), így masszívabb tápegység áll rendelkezésünkre minden pillanatban. A másik pont a hídkapcsolás leegyszerűsödése, hiszen elég csak paralel kötni a bemenetet, és máris rendelkezésre áll a hidalt jel a (2+ 2-) pontokon. Ha mindkét oldallal ugyanazt a jelet szeretnénk erősíteni, akkor a (1+ 1-) érintkezőkön az is rendelkezésre áll. Erre utal a MONO jelölés a BRIDGE mellett. Védelmek, egyéb szolgáltatások A PC sorozat szinte minden védelemmel rendelkezik: Rövidzárlat és túlterherhelés elleni védelem, Nagyfrekvenciás védelem, Termikus védelem, stb. Számos szolgáltatás segíti munkánkat: Clip limiter és állandósult-jel kompresszor, Bekapcsolható zajzár, Autoreszetes rendszerfelépítés, stb. Nézzük a 2016-os modell újdonságait! Az eddigi Powercube-ok is átkapcsolhatóak voltak 110V-os üzemre (USA), de ehhez szét kellett bontani a készüléket, és hát ugye ilyenkor ugrik a garancia. Az új modul, ami továbbra is a Powersoft fejlesztése, automatikusan felismeri a hálózati feszültséget, s átkapcsol magától. |
Műszaki adatok
Nem véletlen a 2003-óta tartó töretlen sikersorozat! Kicsi, könnyű, nagyteljesítményű és rendkívül megbízható. De hiszen Garry…
A készülékek már megvásárolhatóak a Garry ELECTRONIC mintaboltban, a Hangáruházban.
http://www.hangaruhaz.hu
http://hangshop.hu/
2016. március 5. 14:25