A pesterzsébeti Csili Művelődési Ház tiszteletére avatták fel a Cseh Tamás Program negyedik poptörténeti emléktábláját január 28-án, a Kultúrházak éjjel-nappal című rendezvény beharangozó sajtótájékoztatóján. Az elkövetkező hónapokban a magyar könnyűzene történetének további emblematikus helyszínein helyeznek majd el táblát.
A Cseh Tamás Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzése Alprogramja az egykori Ifipark területén, a Várkert Bazárban avatta első poptörténeti emlékpontját 2015-ben, a Zene Ünnepén, amelyet november 9-én a Lágymányosi Közösségi Házra emlékező tábla átadása követett, január 22-én, a Magyar Kultúra Napján, Cseh Tamás születésnapján pedig újabb helyszínnel bővült a könnyűzenénk legfontosabb helyszíneit bemutató útvonal. A harmadik emléktáblát a Balzac utcai egykori Bosch Klub homlokzatán helyezték el, majd január 28-án a 20. kerületi Csili Művelődési Ház színháztermének előterében a negyedik poptörténeti emlékpontot is átadták.
Az ünnepségen köszöntőt mondó Bajnai Zsolt, a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője emlékeztetett, hogy a Csili közel száz éves történetében a zene, a tánc és az ének végig fontos szerepet játszott, s abbéli óhaját is kifejezte, hogy idővel talán a Cseh Tamás Program keretében lemezfelvételi és fellépési lehetőséghez jutó fiatal zenekarok is legendássá tehetnek majd ma még ismeretlen koncerthelyeket.
A Csili történetében a beatkorszak nyitott új fejezetet. A hatvanas, hetvenes években állandó zenekarok váltották egymást a színpadon. Több éven át játszott itt a Sakál Vokál, a hőskor legmeghatározóbb bandája pedig a Sámson volt. Fellépett az Illés, a Metró és a Syrius, de énekelt itt Koncz Zsuzsa, Zalatnay Sarolta is, a hetvenes években pedig saját klubja volt a Csiliben az M7-nek és a Corvinának.
Az Cseh Tamás Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzése Alprogramja a közeljövőben további fővárosi homlokzatokra is kíván táblákat elhelyezni, mások mellett a Fekete Lyuk, valamint az E-Klub bejáratához, de a tervek szerint vidéki helyszínekkel is bővülnek tavasszal a poptörténeti emlékpontok. Könnyűzenénk történetének izgalmas színhelyeiről a Cseh Tamás Program honlapján tudhatnak meg további érdekességeket az érdeklődők.
2016. február 4. 08:14