MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Mi lesz veled Hangmester képzés? – Vége az ingyenesség korának!

Nincs értelme szépíteni a dolgot: vége az állami finanszírozásnak a Hangmester OKJ-s képzésben. Lehet siránkozni, lehet anyázni, vagy lehet megoldást keresni, ahogyan a Szent György Szakközépiskola tette…

A nagy múltú Szent György Média és Informatikai Szakközépiskola megoldást keresett és talált a kétségkívül zsebbevágó problémára. Az iskola fenntartójával, Balogh Ildikóval beszélgetünk.

Lássunk tisztán az elején! Valóban megszűnt az ingyenes Hangmester képzés?

Az utóbbi néhány évben elkezdődött a közoktatás és a szakképzés átalakítása. Az átalakítás jelentő része a képzések finanszírozását érintette, érinti. Már a 2015 szeptemberében induló képzések tekintetében is jelentős létszámkorlátokba ütköztünk, már ebben az évben is csupán 16 fiatal jutott be intézetükbe államilag finanszírozott helyekre. (Országosan a mi 16 helyünkön felül összesen még 20 hely volt finanszírozott.) 2016 szeptemberétől a helyzet még rosszabb, gyakorlatilat eltűntek az államilag finanszírozott helyek hangmester és animáció szakon! Félreértés ne essék, nem csak a Szent Györgyben, hanem minden más intézményben is.

Mióta foglalkozik Hangmester képzéssel a Szentgyörgy?

Iskolánk nagy múltra tekint vissza ezen képzések tekintetében. Szakmai sikereink vitathatatlanok, ugyanakkor ismertek vagyunk szociális érzékenységünkről is. A hozzánk járó gyerekek és felnőttek többsége ugyanis nem a fizetőképesség oldaláról erősek, sokkal inkább a szakma iránti elkötelezettségükről. Ezért az iskola vezetése régóta gondolkodik egy olyan megoldáson, amelynek beillesztésével lehetségessé válik a diákok és szülők részére a finanszírozás könnyítése.

Fel kell adni az eddigi értékeket, szellemiséget?

Maga a megoldás az intézmény képzési szemléletétől sem távol eső elképzelés, hiszen mindig is hittünk a gyakorlati képzés erejében, abban hogy attól lesz erős a nálunk végzett diákok tudása, ha nem csupán az iskolapadban, hanem az életben is kipróbálják magukat élesben a képzési idő során. Ezért fektettünk oly sok energiát és pénzt abba, hogy az iskola kiemelkedő infrastruktúrával (pl. saját stúdió), eszközparkkal rendelkezzen. Szakmai tanáraink mind gyakorló szakemberek, saját területük kiválóságai, így napi kapcsolatban élünk a hangtechnikai iparral. Itt a továbblépés ideje…

Sikerült megoldani a finanszírozás új módját?

 

A Szent György megvalósítja a duális képzést, amelynek során a tanulók szakmai, elméleti ismereteket a suliban, gyakorlati képzéseket pedig elkülönülten valósítják meg, hogy versenyképes tudást szerezhessenek.
Így a finanszírozás az alábbiak szerint különül el:

Elméleti képzés Gyakorlati képzés
- mivel iskolarendszerben tanulsz tovább, jogosult leszel az alábbi kedvezményekre:
diákigazolvány, árvaellátás, családi pótlék
- ugyanakkor az elméleti képzésért fizetni kell, melynek díja: 300 000 Ft (vagy 30 000 Ft/hónap)
Gyakorlati képzés ingyenes!
Tanulószerződést fogsz kötni a gyakorlati képzésre szerződött partnerrel, aki a gyakorlati képzés idejére munkabért köteles fizetni, amelynek összeg az alábbiak szerint alakul:
ha a gyakorlati képzési idő eléri:
- a 80%-ot 19 793 Ft;
- a 70%-ot, 18 270 Ft;
- a 60%-ot, 16 748 Ft;
- az 50%-ot, 15 225 Ft;
- a 40%-ot, 13 703 Ft;
- a 30%-ot, 12 180 Ft;
- a 20%-ot, 10 658 Ft.
természetesen per hó juttatás illet meg!

A fenti elméleti és gyakorlati képzések finanszírozását áttekintve látható, hogy habár az elméleti képzésért fizetni kell a jövőben, a gyakorlati képzés során kapott nettó juttatás és a családtámogatási rendszernek köszönhetően a képzés akár majdnem ingyenesnek is tekinthető! (Az OKJ-s képzésben részt vevő 25 év alatti diák után családi pótlék, és adókedvezmény vehető igénybe.)
Bízunk benne, hogy megtaláltuk azt a finanszírozási megoldást, amellyel a szakma iránt érdeklődő fiatalok ugyanazon lendülettel jelentkeznek és tanulnak nálunk tovább, mint az elmúlt évek során!

Gondolom most számos kérdés kavarog minden olvasó fejében. Hogyan kaphatnak részletes választ mindenre?

Két módon is. Egyrészt hívják bátran az iskolát a +36-1- 2464655–ös telefonszámon, ahol a titkárságon minden kérdésükre választ kapnak. Ez egy új képzési forma, természetes a bizonytalanság. Ne habozzanak feltenni a kérdéseiket!
További fontos részleteket tudhat meg minden érdeklődő szülő, és leendő diák a nyílt napunkon. Itt nem csak a szeptemberi képzések struktúrájával ismerkedhetnek meg, hanem belátogathatnak az órákra, megismerhetik az iskola légkörét.

Mikor lesz a következő nyílt nap?

2016. február 15-én. Részletek a képre kattintva:

Tavaly hatszoros túljelentkezés volt. Az új képzésnél is marad a felvételi?

Természetesen. Ne feledjétek! Felvételi vizsga van! Készüljetek!

Akkor már csak egy végszót kérek!

Várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt és bízom benne, hogy sikeres felvételit követően találkozhatunk a suliban is! Addig is minden fontos infót megtaláltok a suli honlapján: http://szgyf.hu/

Köszönjük a beszélgetést:
Andrásik Remo


 

2016. február 1. 18:47

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA