MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Hogyan védjük meg a DJ felszerelésünket?

Nos, saját magunkból kiindulva úgy gondoltuk, ez egy igen fontos kérdés a mai dj-k körében. A legnagyobb irónia a Dj cuccok védelmével kapcsolatban, hogy a felszerelést többnyire olyan helyekre kell cipelnünk, ahol a legnagyobb veszélynek vannak kitéve. Nem máshova, mint fellépések színterére.

Legyen szó club fellépésről, dubstep őrületről, vagy esküvő dj-ézésről egyben biztos lehetsz, ezek a legveszélyesebb helyek ahova eljuttathatod a felszerelésed. Ne aggódjatok, ez a cikk annak a reményében készült, hogy néhány hasznos tippel tudunk Titeket ellátni a dj felszerelés védelmével kapcsolatban.

Három részre osztottuk a védelemmel kapcsolatos teendőket: fellépés előtt, fellépés után és fellépés közben. Biztosra kell mindig menni abban, hogy képes legyél megvédeni a fontos felszerelésed, a lehető legrosszabb katasztrófa esetén is. Viszont ha védekezésed kudarcot vall, akkor is felkészültnek kell lenned, mert ebben az esetben a lehető leggyorsabb módon újra kell indítanod a géped, ki kell cserélned az USB kábeled stb.


Fellépés előtt

Készíts tartalékot!

A lehető legjobb tippet raktuk az első körbe: hogy ha fellépésen játszol, mindig legyen nálad a lehetőlegtöbb tartalék. Olcsó Jánosság kizárva, ha a normál setupod nem működik, akkor szükséged van több fajta lehetőségre, hogy a lehető legtöbb dologból kivágd magad. A következőt ajánljuk:

Mindig legyen nálad Bootolható klón vinyó! Ezzel képessé válsz arra, hogy vészhelyzet esetén a laptopodhoz hasonló gépeken gyorsan és könnyedén tudj játszani, akár a club tulaj macbook-ján is.

Tedd fel a dj szetted a The Cloudra-ra: Ha esetleg elvesztenéd, vagy hirtelen tönkre menne a HDD-d, legyen minden esetben előkészítve egy letölthető szett az internetről. Életmentő lehet megfontolni, hogy használd a Dropboxot. Amazon Cloud Drive-ot, vagy Google music-ot, itt tárolhatod átmenetileg az estére szánt számokat. Mindenképp használjátok ki a modern internet adta lehetőségeket.

Mindig legyen nálad Mix CD – Manapság a clubbokban egyre több helyen elvárás, hogy a rendszeresen fellépőknél legyen saját mix cd, amivel a klub stílusát és magukat is promotálják. Sokan erről nem vesznek tudást és hiába kérnek, tőlük mix cd-éket nem igazán csinálnak ilyet, holott remek promóciós lehetőség viszont ilyenkor figyeljünk a minőségre és számítsunk arra, hogy az autókba fogják főleg hallgatni útban a buli fele, vagy éppen hazafele.

Ne hozd meztelenül az eszközeid!

Múlt héten láttam egy dj-t, aki a kontrol s4-esét a hóna alatt tartotta teljesen fedetlenül. Lehetőleg te ne legyél ilyen felelőtlen. Tök mindegy mit viszel magaddal, mindig legyen egy tartód, amibe bele tudod rakni. Akár egy fellépő táska, akár egy hátizsák, de ilyen módon ne hurcolásszuk magunkkal az értékes eszközünket. Egy jó táskában a teljes felszerelésünket képesek vagyunk tárolni, beleértve a kontrollereket, hangkártyákat, és minden olyan eszközt, amire szükségünk lehet. Bármily vicces is , érdemes szétnézni pl. az IKEA-ban is.

Fedezzük fel a fellépésünk helyszínét, legfőképp a Dj pultot

Mint minden jó harcos, ismerjük meg a leendő csataterünket! Mielőtt fellépnél egy teljesen új helyszínen, csekkold le a helyet és főleg a dj pultot, hogy mit tudsz oda rakni, mekkora helyed lesz, mik a lehetőségeid. Amiért a helyszín bejárása különösen hasznos az az, hogy megismerkedhetsz a klub tulajjal és esetleg a többi fellépővel is, így remek kapcsolatokat tudsz kiépíteni.

Dj biztosítás

Sajnos manapság előfordulhat, hogy egy óvatlan pillanatban ellopják laptopodat, összetörik, eltüntetik felszerelésed egy részét, ha pedig repülsz, van rá esély, hogy az egész cuccod eltűnik, ezért mindig köss valamilyen biztosítást a cuccaidra.

Csinálj check listát!

Talán nevetsz ezen, de hidd el, nagy szolgálatot tud tenni manapság egy ilyen lista. Jó tudni mit vittél magaddal. Illetve így biztosan tudni fogod, hogy mindent magaddal vittél-e. Mikor indulsz hazafelé különösen jól tud jönni egy ilyen lista, pláne, ha alkoholt is fogyasztottál.


Buli alatt

Emeld meg a cuccod!

Mindig a lehető legmagasabbra próbáld felrakni a kontrollered a közönségtől, illetve laptopodhoz használj külön erre kialakított laptop állványt. Hogy miért? A válasz egyszerű: nagy az esélye, hogy véletlenül valaki erősen illuminált állapotban betéved a pult mögé szám kérés céljából és a kezében lévő ital tartalmát egyenesen a Laptopodra önti. Thomas Bernard barátommal is megtörtént már, hogy macbookját teljesen eláztatta. Ezt megelőzve mindig a lehető legmagasabb pontra tegyük a készülékeinket, ha lehetséges így védve azoktól a kellemetlen folyadékok káros következményitől. A lehető legegyszerűbb megoldás erre, ha állványra rakjuk, az összes készülékünket. Ne ezen spóroljunk, ha lehet.

Másik egyszerű módja a laptop védelemnek, ha szivacsot rakunk a helyben biztosított lejátszókra és arra rakjuk rá az értékes kontrollert.

A lehető legrosszabb dolog, amit kitalálhatsz, ha Dj cuccaid lejjebb rakod a lemezlejátszóknál és mixernél. Na, az teljes katasztrófa!

Laptop védelem

A legtöbb digitális dj-nek a legfontosabb eszköze maga a laptopja. Ez a forrása minden hangjának, ezért ez külön felkészültséget igényel védelem terén. Az alábbi képen is ezt fajta kiemelt védelmet láthatjátok:

Érdemes körül venni tárgyakkal magát a laptopot, így megvédve az esetleges berepülő különféle dolgoktól. Nagyon praktikus, ha az egyik része a falhoz közel van így legalább az egyik felét nem kell állandó jelleggel vizslatnunk. Nagyon fontos, hogy jól rögzítsük az állványainkat, hogy véletlenül se lehessen leverni őket és maguktól se mozduljanak el.

Végső tipp használjunk billentyű fedőt vagy leplet, hogy megvédjük a billentyűzetünket. Erre nagyon jól használhatóak KB covers által forgalmazott eszközök.


Legyél kemény a bulizókkal!

Az ultimate protection a dj-é eszközeidnek, ha egyszerűen nem engedsz, senkit a pult közelébe. Megtartod a 3 lépés távolságot a közönségtől. Ez nem arról szól, hogy rossz fej vagy ilyesmi. Egyszerűen nem éri meg kockáztatni a több 100 ezer Ft-os setupodat pár jó fej srácért.

A lehető legjobb tanács: haverjaid a klubban figyeljenek a cuccaidra. Mindig szólj a barátaidra, hogy azért néha-néha nézzenek rá az eszközeidre. A kidobókat ilyenre nem lehet megkérni, viszont lehet nekik szólni, hogy furcsán lépkedő egyéneket, ha lehet, tartsák, távol a pulttól bár ezt elvileg alapjáraton megteszik.

Használj ragasztószalagot!

Mindent, amit lehet ragasztó szalagoz le, beleértve a kontrollered, de főleg az USB kábeleket fontos rögzíteni. Te sem szeretnéd, ha az USB kábeled csak úgy kitépődne a hangkártyádból és az egész bulit hazavágná.

Védd meg a lehető legfontosabb munkaeszközöd!

Igen a füled. A füled biztonságára különösképp nagy figyelmet kell fordítani. Ha nem vigyázol a hangos klubokba nagyon könnyen halláskárosodást szenvedhetsz. A hallásvesztés nem vicc nagyon veszélyes a dj-ékre és producerekre nézve egyaránt. Mindig vigyél magaddal:

Füldugót (a szetted előtt és után), hogy kíméld a füled. A többi dj-é magától értetődően egyszerűen szétrobbantja a termet, így nem árt, ha fellépésed előtt bedugod füled ezzel is kímélve azt a felesleges zajtól.

Belső fül monitorok a zenei fül dugok. Ezek beszerzése nem olcsó mulatság!

Miért fontos a hallásvédelem?

„A hangos zene önmagában is halláskárosodást okozhat. Egy átlagos koncerten a fülnek 110dB-t kell elviselnie, míg 104dB felett 1,5 perc után már felléphet halláskárosodás. Ez minél többször előfordul, annál valószínűbb, hogy tartósan károsodik a hallás.

Több millió zenerajongó nem tudja elképzelni az életét zene nélkül. Azonban, a fanatikus rajongóiknál is jobban, a zenészek teszik kockára a hallásukat, amikor hosszú ideig hangos zenének vannak kitéve.

Tanulmányok kimutatták, hogy a zenészek között gyakori a halláskárosodás. Négy zenészből háromnak van hallással kapcsolatos rendellenessége. A halláskárosodás fokozatos és visszafordíthatatlan folyamat, ami hallásvesztéshez, fülzúgáshoz és más fizikai problémákhoz is vezethet.

Freddy Mercury, Phil Collins, Sting, Eric Clapton, Cher és Rod Steward híres művészek, akik a karrierjük közben szenvedtek halláskárosodást, amit a hallás védelmével megelőzhettek volna.”

Ilyen füldugókat be tudtok szerezni a www.fuldugo.hu portálon.


Buli után

Befejezted bulit gratulálunk. Ilyenkor veszíted el a legtöbb cuccod, mert nem vagy óvatos. Izgatott vagy a felhők felett jársz. Vegyél egy mély levegőt és csekkold az összes cuccod még mielőtt öröm ittasan elalélnál a hatalmas fellépésed után. Emlékeztek még a CSEKK LISTRE, amit még a buli előtt csináltatok? Na, most itt az ideje elővenni. Mindig érdemes fontossági sorrendbe haladni, szóval kábel, laptop, kontroller, aztán folytatni a kevésbé fontos dolgokkal, aktuális barátnő stb. Váljatok ebbe rutinossá és onnantól minden menni fog maga útján!

Izzítsd be a világítást a telefonodon és böngészd gyorsan végig, a felszerelésed, különös képen az apró dolgokat, már megszámolni se tudom hányszor hagytam ott az 1/8-as füles adapteremet valamelyik bulin.

Mit csináljak a cuccaimmal fellépés után?

Befejezted a szetted, lemennél a többiekkel lógni, bulizni, beszélni vagy lelkes rajongókkal cseverészni? Mit lehet tenni a felszereléssel teli táskával?

Legkevésbé körültekintő megoldás: Eldugod a dj pult alá. Nem célravezető, aki lopni szeretne, mit gondolsz, hol fogja először keresni a cuccaid?

Második legjobb megoldás: Magaddal viszed! Ez egy picit kényelmetlen viszont mégis jobb megoldás, mint az előző. Így mindig látni fogod, hol vannak a felszereléseid.

Legjobb megoldás: Keresd meg a tulajt és kérd meg, hogy rakja be egy szekrénybe vagy az irodájába. Az iroda legbiztonságosabb megoldás, mert azt a legtöbb esetben biztosan bezárják.

Reméljük hasznosnak találtátok ezt tutorialt és ezentúl körül tekintőbben jártok el a felszereléseitekkel kapcsolatban!

Németh Balázs


2015. december 31. 11:42

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA