MusicMedia

„Amíg a muzsika szól, a világ is sokkal szebb.”

Audio-Technica M70x

Az új monitor fejhallgató sztenderd! Az Audio-Technica monitor fejhallgató szériája legújabb csúcsmodellje nem a széles tömegeknek, hanem az igényes szakembereknek készült. Tesztelésére és bemutatására ezért egy gyakorló zenész-producert, Alan Roposát kértük fel ittjártakor.

Az Audio-Technica több mint ötven éve úttörője és élvonalbeli szereplője a hangtechnika világának. Ahogy a márkanévből is látszik, olyan régóta van jelen, hogy a japán cég le tudta foglalni ezt a sokatmondó márkanevet mindenki más elől. Mindazonáltal, a japán munkamorálnak megfelelően, és inkább a tervezési-gyártási minőségre és magukra a termékekre koncentrálva, mint a marketingre és az agresszív önfényezésre, az átlagos európai felhasználó számára úgy tűnhet, hogy az Audio-Technica az élvonalbeli hangtechnikai iparágnak inkább a peremén, mintsem a középpontjában áll, ahol pedig mindig is fontos szereplő volt. 
Bár ennek az apró félreértésnek jó oka van. Nevesül az, hogy az Audio-Technica a kezdetektől fogva a professzionális hangtechnikára fókuszált, elsőként a zenészek és producerek között építve ki legendás elismertségét és sikertörténetét, csúcsminőségű termékekkel, sekélyes hirdetési stratégia helyett. Természetesen az átlagos zenehallgatók is profitálnak ebből, hiszen a konzumer termékválaszték technológiái és szabadalmai szigorú teszteken mennek keresztül a profi zenei világban.

A professzionális termékpaletta legújabb gyöngyszeme az ATH-M70x fejhallgató. Sokakban ismerős érzést kelthet, hiszen a széles körben elismert M-szériás fejhallgatók folytatásaként üdvözölhetjük. Ha a kistestvér, az M50x egyfajta sztenderddé vált a monitor fejhallgatók világában, világszerte megalapozva státuszát a producerek és zenészek körében, az M70x még tovább halad ezen az úton.

Félreértés ne essék, ez a fejhallgató nem arra lett kitalálva, hogy a hagyományos módon kényeztesse a fülünket, elkendőzve a keverési hibákat és kiszínezve a hangzást, hogy jobban szóljon a felvétel, mint amilyen valójában. Nem, ez talán a leginkább kompromisszummentes, ellentmondást nem tűrő fejhallgató a professzionális piacon, más szóval errefelé a producerek és hangmérnökök Szent Grálja.

Az elismert és referencia értékű MusiTech platform 10/10-es „Excellence” minősítésével is alátámasztva kijelenthető, hogy ha a zenéd jól szól ezen a fejhallgatón, akkor mindenhol máshol is jól fog szólni. Őszintén szólva az M70X a legpontosabb, legegyenletesebb és legtisztább hangú fejhallgató, amivel az elmúlt 17 év produceri munkája alatt találkoztam, olyannyira, hogy új rétegeket, keverési- és hanghibákat fedeztem fel vele, nemcsak a saját, eddig jónak tartott mixeimben, de toplistás hanganyagokban is, amiket a szakma sztenderdnek tart.

A technikai adatlapok általában nem nagyon adnak a való életre vonatkoztatható támpontot, de az AT kiemeli, hogy az M70x frekvencia átvitele 5-től 40 000 Hz-ig tart, ami érdekes, mert az emberi fül valójában 20 Hz-től 20kHz-ig érzékel. Lefordítva ezt a való életre, a spektrum alsó vége sokkal definiáltabb, nem hangosabb, de precízebb. Úgy illusztrálnám ezt, hogy konkrétan hallható, ha egy lo-pass filtert 30Hz-től lefelé mozgatsz. Ez egyáltalán nem általános a monitor fejhallgatók esetében, melyekből általában hiányzik a legmélyebb frekvenciák nagy pontosságú visszaadása, így ez csak még értékesebb eszközzé teszi az M70x-et zenekészítés és keverés terén.

Mindehhez hozzájönnek még az erős izoláció ellenére is kényelmes fülpárnák, így a fejhallgató nagyon is jól használható a késő éjszakai keverési munkálatokhoz és számos külső helyszíni monitorozási alkalmazásra is.

Mindezek után nem meglepő, hogy az ára jelentősen magasabb az M50x áránál (ajánlott bruttó fogyasztói ár: kb. 105 000 Ft), de mint mindenhol máshol, a kiváló minőség itt is magas árral jár. Az új M70x fejhallgatóval az Audio-Technica tovább öregbíti hírnevét, mint a profik választása, ha a minőség és az érték számít. Minden olyan producer és hangmérnök számára ajánlott, aki szeretne éjjel nyugodtan aludni, tudván, hogy az elkészült keverés egészséges, erős és kiegyensúlyozott anyag lett.

A szerzőről: Alan Roposa művelődéstörténész, zenei producer, gitáros és DJ Szlovéniából, 20 év tapasztalattal a háta mögött különböző zenei területekről. Több mint 20 nemzetközi zenei kiadványa fut az alábbi művésznevek alatt: Qualia, Qualia6, Qualiass and Evol Ai. Számos élő koncert és színházi zenei produkció, reklám és videojáték fűződik a nevéhez. Jelenleg az Evol Ai & Mother Band új albumán és az ehhez kapcsolódó élő show szervezésén (megjelenés: 2015 ősz), és egy dokumentumfilm, a „Crossing Iceland” zenéjén dolgozik.


2015. december 25. 17:06

Minden jog fenntartva. 2024 - Instrument Reklám/MUSICMEDIA